Najkrótsza droga do stałego związku...
Weryfikujemy 100% profili
Bezpłatna rejestracja
Ponad 300 tysięcy Użytkowników
Randki24.pl / Czytelnia randkowa / Poradnik randkowy / Związek z osobą niepełnosprawną
Czytelnia randkowa

Związek z osobą niepełnosprawną

 Artykuł ekspercki
Mężczyzna na wózku inwalidzkim, obok niego siedzi kobieta, która go obejmuje

Kojarząc się w pary i decydując na związki, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Najbezpieczniej czujemy się w rzeczywistości, którą dobrze znamy i rozumiemy. To samo dotyczy związków. Szukając partnera bezwiednie rozglądamy się za kimś, kto będzie jak najbardziej podobny do nas. Czasami jest inaczej: fascynują nas różnice, po czym przy bliższym kontakcie zaczynają przeszkadzać. Ludzie różnią się od siebie pod wieloma względami. Różny jest ich wygląd, pochodzenie, obyczaje, podejście do wielu spraw, systemy wartości i sposób funkcjonowania wynikający ze stanu zdrowia. Stan zdrowia może istotnie wpływać na sposób funkcjonowania. Stan taki może powodować niepełnosprawność.


Czy bierzemy pod uwagę związek z osobą niepełnosprawną?


Jakiś czas temu, spytaliśmy kobiety i mężczyzn o to, czy biorą pod uwagę związek z osobą niepełnosprawną. Wyniki przeprowadzonej przez nas ankiety wykazały, że wśród kobiet 27% bierze lub raczej bierze pod uwagę taki związek. 73% nie bierze lub raczej nie bierze pod uwagę takiej możliwości.
Wśród mężczyzn 48% wyobraża lub raczej wyobraża sobie związek z osobą niepełnosprawną. 52% nie wyobraża lub raczej nie wyobraża sobie takiego związku.
Najmniejsze obawy przed związkiem z osobą niepełnosprawną mają mężczyźni i kobiety w wieku do 30 lat, wśród których ponad 45% bierze lub raczej bierze pod uwagę taki związek.
Największe obawy przed życiem z osobą mniej sprawną mają kobiety i mężczyźni w wieku od 31 do 40 lat, wśród których niespełna 35% wyobraża lub raczej wyobraża sobie związek z taką osobą.


Dlaczego kobiety bardziej obawiają się związku z osobą niepełnosprawną niż mężczyźni?


Różnica między wynikami wśród kobiet i mężczyzn jest dość duża. Związek z osobą niepełnosprawną bierze lub raczej bierze pod uwagę 27% kobiet i 48% mężczyzn.
Różnica prawdopodobnie bierze się z faktu przypisywania obydwu płciom różnych ról w związku. Kobiety postrzegają mężczyzn jako żywicieli rodzin, opiekunów, kogoś, na kim można się wesprzeć i czerpać siłę. Niepełnosprawność kojarzona jest z brakiem tych cech. Z kolei kobiety postrzegane są przez mężczyzn, jako osoby, którymi można się opiekować. Otaczanie opieką jak najbardziej pasuje do niepełnosprawności. Innymi słowy, niepełnosprawność bliższa jest tradycyjnemu postrzeganiu kobiet niż mężczyzn. Niepełnosprawna strażniczka ogniska domowego jest łatwiejsza do zaakceptowania niż niepełnosprawny wojownik.


Jak jest naprawdę?


Naprawdę jest tak, że niepełnosprawność w mniejszym lub większym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie, w tym także sprawowanie obowiązków rodzinnych. Utrudnia, nie znaczy, że czyni niemożliwym. Osoby niepełnosprawne jak nikt inny nauczone są walki z przeciwnościami losu. Prawie od zawsze mają pod górkę przez trudności, których inni nawet nie są w stanie sobie wyobrazić. Pokonując każdego dnia problemy związane z niepełnosprawnością, osoby nią dotknięte nabywają wyjątkowej odporności i siły. Niepełnosprawność wyrabia wiele cech, które przydają się w życiu, także w związku. Nie chodzi o to, że uszlachetnia ona człowieka, ale o to, że zmienia nieco kąt patrzenia na życie, pomagając odróżnić istotne i nie ważne jego elementy. Utrudnione funkcjonowanie sprawia, że nabiera się dystansu do problemów, które nie jeden związek zdrowych partnerów wywracają do góry nogami.


Wyniki ankiety a rzeczywistość


Wracając do wyników naszej ankiety, to są one bardzo optymistyczne. Prawie 40% ankietowiczów nie obawia lub raczej nie obawia się związku z osobą niepełnosprawną. Oznacza to tyle, że prawie połowa ankietowanych bierze lub raczej bierze pod uwagę taki związek. Wyniki ankiety naprawdę cieszą, bo wskazują na wysoki stopień tolerancji, otwartości i zrozumienia dla osób ze specyficznymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Z perspektywy osób niepełnosprawnych wygląda to trochę inaczej. Osoby takie mają ogromne trudności w znalezieniu partnera. Najczęściej są same lub wiążą się z innymi osobami z niepełnosprawnością. Trudności ze znalezieniem drugiej połowy sprawiają, że niepełnosprawni partnerzy o wiele bardziej cenią sobie związek. Stanowi on dla nich większą wartość, bo jest czymś, co trudniej zdobyć.


Niepełnosprawni w portalach randkowych


Osoby niepełnosprawne coraz częściej korzystają z portali randkowych. Jedne z nich o swojej niepełnosprawności informują już w profilu, inne powiadamiają o niej w trakcie pisania do wybranych osób lub odpowiadając na wiadomości. Szukając partnera w portalu randkowym nie należy zrażać się przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi. Nawet jeśli taki kontakt nie przerodzi się w związek, może być równie wartościowy i ciekawy jak każdy inny.


Niepełnosprawny partner / partnerka, bać się czy nie?


Oczywiście nie! Strach ma wielkie oczy i zaburza odbiór rzeczywistości. Życie u boku osoby niepełnosprawnej może być naprawdę fascynujące. Niepełnosprawność nie wyklucza miłości. Pokochać można także kogoś, kto ma problemy z widzeniem, chodzeniem, słyszeniem lub mówieniem. Problemy te nie wykluczają umiejętności kochania, wspierania kogoś, okazywania szacunku, zainteresowania i troski. Ograniczenia związane z niepełnosprawnością nie muszą ograniczać kompetencji emocjonalnych, społecznych czy zawodowych. Kompetencje te mogą być ograniczone również u pełnosprawnych osób. Wspólne pokonywanie problemów wynikających z niepełnosprawności jednego z partnerów spaja związek i wzmacnia więź między partnerami.


Wahasz się czy związać się z osobą niepełnosprawną?


Jeśli jesteś na etapie decydowania się na związek z niepełnosprawnym partnerem / partnerką i masz wątpliwości, przyjrzyj się dokładnie swoim uczuciom. Odpowiedz sobie na te same pytania, na które trzeba odpowiedzieć sobie u progu każdego związku.
Co mnie pociąga w tej osobie?
Co mnie w niej fascynuje?
Jak wyobrażam sobie wspólną codzienność?
Czy moje potrzeby związane z bliskością fizyczną będą zaspokojone?
Czy chcę związać się z daną osobą bo czuję do niej coś wyjątkowego, czy może dlatego, żeby nie była sama?


Uwaga na współczucie!
Współczucie i chęć uszczęśliwienia drugiej osoby, to szlachetne uczucia, ale nie wystarczająca podwalina udanego związku. Wiążąc się z kimś trzeba uszczęśliwić także siebie. Związki oparte jedynie na współczuciu i chęci pomocy zazwyczaj się rozpadają. Wspieranie i chęć pomocy to dobra podstawa do relacji przyjacielskiej, ale nie partnerskiej.



Autor: Małgorzata Gruszka psycholog


Zobacz również:
Szok na randce!
Kobiety z niepełnosprawnością
Mężczyźni z niepełnosprawnością
Ocena artykułu: 3.3/5 (3 głos/ów)
Rodzaj: Poradnik randkowy
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
Udostępnij:
  Napisz komentarz jako Gość (lub zaloguj się):

Komentarze:

Autor: Anonim   Data: 2018.02.07 00:51
Witam. Każdy zasługuje na miłość.
Wypadek może przydażyc się każdemu.....
I wtedy również znajdziemy się na miejscu tych osób..... Możemy się tylko domyślać co One czują....
Autor: Konto usunięte   Data: 2018.01.14 13:00
Związek z osobą niepełnosprawną hm
Powiedzmy szczerze jak jest sprawa ludzie patrząc na taką osobę współczują ale nie chcą być w związku bo się czują jakoś źle dziwnie a gdy są przyjaciółmi juz myślą inaczej
Teraz wyobraź sobie ze jesteś w związku z osobą normalną np nie macie dzieci a macie ślub po pewnym czasie gdy się bardzo kochacie życie odwraca się o 180 stopni np jedziecie samochodem i nagle macie wypadek i zdajecie sobie sprawę co się stało ze osoba którą kochacie musi przez to jeździć na wózku co zrobicie co weźmiesz rozwód czy zaakceptujesz niepełnosprawność
Nie ma znaczenia czy osoba jest normalną czy niepełnosprawną w jakimś stopniu gdy dwojga ludzi którzy się kochają i szanują wzajemnie przetrwają wszystko
Autor: Anonim   Data: 2017.12.28 12:55
Niestety, ale niepełnosprawność ludzi może odpychać, zniechęcać do stworzenia relacji i związku.
Raczej, ludzie zwracają uwagę na ludzi zdrowych, sprawnych i takie mają oczekiwania.
I to nie dotyczy tylko "niepełnosprawności" fizycznej, ruchowej, ale i psychicznej.
To się bierze często z jakichś uprzedzeń, czasami nieuzasadnionych, z braku wiedzy na temat takich problemów ludzi, z jakiegoś lęku...
Ja, jeżeli miałbym się z związać z kobietą niepełnosprawną, to bardziej wolałbym, żeby była to niepełnosprawność intelektualna, psychologiczna, bo dużo jest ludzi o takiej niepełnosprawności, którzy mają dobre serce, są w porządku, uczciwi, można z takimi osobami o wszystkim pogadać.
No a niepełnosprawność fizyczna, czyli osoby, jeżdżące na wózkach, mające problemy ruchowe, to jednak nie byłyby to łatwe związki partnerskie.
Wymagałoby to pewnych wyrzeczeń, poświęcenia i to wielu, zdrowym ludziom nie odpowiada.
W związkach partnerskich, w małżeństwach każdy oczekuje "atrakcyjności", ładnego ciała, dobrego wyglądu i jakiejś prezencji.
Na ogół często lub prawie zawsze, każdy związek się opiera na intymności, na seksie i dla wielu są to rzeczy najważniejsze.
No chyba że ktoś do siebie nie pasuje, są przeszkody, problemy, niedopasowanie seksualne, wtedy nic z tego nie wychodzi i tak też dzieje się często.

Ale jednak ludzie mają oczekiwania, będąc z drugą osobą.
Autor: wiki2525   Data: 2017.12.28 10:06
przeczytałem ostatnie komentarze i teraz widać jakie kobiety mają podejście do osób niepełnosprawnych każdy powie współczuje ci choroby itd.. ale taka kobieta zapomina że będąc kiedyś w związku jako zdrowa kobieta i jej mąż też ulegną wypadkowi i któreś z nich będzie do końca życia osobą niepełnosprawną a w tedy zdrowa osoba Np. mąż odejdzie od takiej kobiety żony bo jest niepełnosprawna taka jest prawda niestety kobiety jak i męszczyzni w dzisiejszym świecie mają wygórowane oczekiwania a przecierz osoba niepełnosprawna też chce być kochaną przez drugiego człowieka i mieć tą drugą połówkę
Autor: irenag   Data: 2017.12.26 08:33
Ale kobiety wcale nie kreują się na litościwe i współczujące. Podobnie jak i mężczyźni. Chodzi wlasnie o to, żeby osoba niepełnosprawna takiej litości nie odczuwała. Związać się z osoba niepełnosprawną z litości??? skoro tak niektorzy uważają to ich sprawa, ale prosze nie krytykować kobiet, ktore mają odmienne zdanie w tej kwestii.
Autor: Anonim   Data: 2017.12.24 18:39
Taaak, kobiety kreujące się na te litościwe, współczujące, opiekuńcze itd. właśnie pokazały jaki są naprawdę. Faceci, obudźcie się!!! Zacznijcie w końcu traktować kobiety tak, jak naprawdę na to zasługują. Bo na razie jesteście w jakimś amoku.
Autor: irenag   Data: 2017.12.19 17:33
Czy związałabym się na stałe z osobą niepełnosprawną? Czy mogłabym pokochać taką osobę?
Będę szczera; mogłabym tej osobie pomagać i wspierać w trudach codziennego dnia. Widziałabym siebie raczej w roli przyjaciela i na pewno w głębi swojej duszy bardzo jej współczuła (bez okazywania tego na zewnątrz). Podsumowując; nie widzę siebie w związku z osobą niepełnosprawną. Inna sprawa, jeśli niepełnosprawność zostaje nabyta podczas trwania związku, wówczas pozostaję i bardzo się staram otoczyć opieką kochaną osobę do końca naszych wspólnych dni.
W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz samodzielnie zarządzać cookies i dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz na stronie cookies.