Pamiętaj o ożywczej energii w związku
Łącząc się z kimś w stałym związku robimy to z potrzeby bezpieczeństwa i stabilizacji. Z tej samej potrzeby zaręczamy się i bierzemy ślub. Sformalizowanie związku sprawia, że czujemy się pewni swojej sytuacji życiowej. Pewność i stabilizacja są niezbędne do życia. Niezbędna w życiu jest pewna doza niezmienności, schematu i powtarzalności. Dobrze i bezpiecznie czujemy się w utartych szlakach i koleinach codzienności. Nie dziwi nas i nie męczy fakt, że każdy dzień wygląda podobnie: to samo robimy rano, to samo wieczorem, o tych samych porach jadamy posiłki itp. Oprócz potrzeby stabilizacji mamy również potrzebę nowości, świeżości i zmian. Potrzeby te dają znać o sobie zwłaszcza w długotrwałych związkach, gdzie wspomniane wyżej stabilizacja, porządek i powtarzalność zaczynają dominować.
Urok nowego związku
Początek każdego związku jest swego rodzaju nowością. Nowy jest człowiek, z którym jesteśmy; nowe są historie, które opowiada; nowe są poglądy na różne sprawy; nowe są przyzwyczajenia i sposoby robienia różnych rzeczy. Początek związku skrzy się nowością, szaleństwem i spontanicznością. Z upływem czasu tego wszystkiego jest coraz mniej i pojawia się rutyna. Rutyna, czyli bezwiedne powtarzanie tego samego sprzyja zmęczeniu i znudzeniu. Wieloletni partnerzy często nie odczuwają żadnej radości bycia razem i zastanawiają się, gdzie ją zgubili. Zgubili ją, bo zapomnieli, że radość bycia razem bierze się zarówno z poczucia bezpieczeństwa, pewności i stabilizacji, jak i ze spontaniczności, czyli czegoś, czego do końca nie da się przewidzieć. Sztuka wspólnego życia polega na umiejętnym łączeniu tego co znane, bezpieczne i pewne z tym co nowe, świeże i niespodziewane.
Odnawiająca i odświeżająca moc nowości
Idealnie jest, gdy o nowości w życiu codziennym zadbamy zanim odczujemy zbytnią powtarzalność, monotonię i nudę wspólnej codzienności. Nowości dodają świeżości i ożywczej energii wspólnemu życiu. Mówiąc o nowościach mam na myśli nie tylko otaczanie się nowymi rzeczami, ale także, a może przede wszystkim, wspólne planowanie czegoś co jeszcze nie miało miejsca. Każde nowe doświadczenie dodaje blasku związkowi. Jest powrotem do czasu, gdy związek był jedną wielką i atrakcyjną nowością. Wprowadzając nowości partnerzy muszą wybierać takie, które cieszą ich oboje. Świetnym pomysłem są nowości, w których partnerzy robią coś dla siebie nawzajem. Na przykład kobieta dla mężczyzny uczy się jeździć na nartach, a on dla niej uczy się tańczyć. Oczywiście, w robieniu czegoś dla kogoś są jakieś granice. Nie mogą to być czynności, których ten ktoś nie cierpi, nienawidzi i nie znosi. Nowe aktywności wnoszą do związku nowe doświadczenia, a także radość.
Odnawiająca i odświeżająca moc zmian
Znużenie wspólnym życiem bywa często konsekwencją tego, że od jakiegoś czasu robi się to samo i tak samo. Nową energię i powiew świeżości dają wszelkiego typu zmiany. Chodzi o zmiany drobne i duże. Zmieniać można dosłownie wszystko: ustawienie mebli, wystrój mieszkania, sposób przygotowywania potraw, odwiedzane podczas urlopu miejsca, sposób spędzania weekendów, sposób świętowania itp. Wspólnie planowane zmiany łączą partnerów. Rutyna zabija wspólnotę, bo nic nie trzeba przewidywać ani planować. Zmiany na powrót zbliżają partnerów do siebie i sprawiają, że zaczynają działać spontanicznie i z radością.
Odnawiająca i odświeżająca moc śmiechu
Śmiech i humor, to kolejna broń przeciwko nudzie i monotonii wspólnego życia. Będący ze sobą ludzie powinni śmiać się i żartować jak najczęściej. Jeśli trudno jest dostrzegać zabawne elementy rzeczywistości, warto świadomie szukać ich w dostępnych dobrach kultury. Wspólne wybuchanie śmiechem przy oglądanej w domu komedii, nad śmieszną książką czy podczas spektaklu teatralnego nie tylko zbliża partnerów, ale zmniejsza napięcie i również jest powrotem do czasu, w którym spontanicznie i szczerze śmiali się niemal ze wszystkiego.
Odnawiająca i odświeżająca moc niespodzianek
W początkowej fazie związku partnerzy chętnie robią sobie nawzajem miłe niespodzianki. Potem mija czas i jakoś tak przestają to robić. Tymczasem niespodzianki świetnie działają na temperaturę związku. Wszak każda z nich jest wyrazem miłości partnera i chęci uszczęśliwienia ukochanej osoby. Niespodzianki, to nie tylko upominki na ważne okazje, ale także miłe drobiazgi bez okazji. To także zorganizowanie czegoś, z czego na pewno ucieszy się druga osoba, na przykład wieczoru poza domem, wyjazdu, spotkania itp.
Odnawiająca i odświeżająca moc szaleństwa
I znów powrócę do początku związku, kiedy to partnerzy pozwalają sobie na odrobinę lub więcej szaleństwa. Wspólna codzienność i związane z nią obowiązki sprawiają, że o szalonych pomysłach jakoś się zapomina. To błąd. Odrobina szaleństwa i ryzyka zbliża partnerów do siebie, cieszy, nadaje barw i energię wspólnemu życiu. Warto czasami zaszaleć i zrobić coś co jest nierozsądne, nie przystoi wiekowi lub nie mieści się w dojrzałej, poukładanej i uporządkowanej głowie. Szaleństwem może być kupienie czegoś, co jest drogie i niekoniecznie potrzebne; wyjazd w dziwne i nieznane miejsce; próba opanowania jakiejś nietypowej umiejętności itp.
Spontaniczność na różnych etapach związku
Najbardziej spontaniczni, radośni i szaleni bywamy w pierwszych latach związku. Spontaniczność jest wówczas naturalna: pojawia się niejako sama z siebie, dodając uroku i barw wspólnemu życiu. Z upływem czasu, mniej więcej po kilku latach, bezwiednie rezygnujemy ze spontaniczności na rzecz sprawdzonych i utartych sposobów postępowania w różnych aspektach życia. W niektórych związkach tak już zostaje. W innych z kolei partnerzy uświadamiają sobie, że coś jest nie tak, szukają przyczyny i dochodzą do wniosku, że związek trzeba odnowić i odświeżyć. Na tym etapie pojawia się coś w rodzaju przemyślanej i zaplanowanej spontaniczności, przejawiającej się w omówionych wyżej zmianach, niespodziankach, nowościach, humorze i chwilach szaleństwa.
Przed czym chroni spontaniczność w związku?
Spontaniczność w związku chroni nie tylko przed nudą, monotonią i szarzyzną wspólnego życia, ale także przed konsekwencjami tych zjawisk, na przykład zdradą. Wiele zdrad ma źródło w znudzeniu i zmęczeniu jednostajnym, pozbawionym radości i w pełni przewidywalnym życiem. Im więcej jest rutyny w związku tym silniejsza jest potrzeba wyrwania się z niej choćby na chwilę i przeżycia gdzieś indziej czegoś nowego, ciekawego i ekscytującego. Tymczasem, nowo, ciekawie i ekscytująco może być w istniejącym od wielu lat związku. By jednak tak było, potrzebna jest spontaniczność, o którą trzeba świadomie zadbać.
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog
Przeczytaj również:
Oczekiwania kobiet w stosunku do mężczyzn
Dlaczego tworzymy stałe związki?
Alfabet udanego związku
Romantyczne chwile w związku
Jak rozwijać związek?