Różne charaktery w związku
Artykuł ekspercki
Oczywiście, że różne! Z osobą, która byłaby identyczna jak my sami, nie związalibyśmy się, bo niczym nie zaciekawiłaby nas, nie przyciągnęła do siebie, nie zachwyciła i nie zafascynowała. Szukając partnera na życie, mniej lub bardziej świadomie szukamy kogoś, kto nie tylko się od nas różni, ale pod jakimiś względami jest do nas podobny. Postępujemy tak, ponieważ w znanej po części rzeczywistości czujemy się pewniej i bezpieczniej. Tworząc parę robimy to instynktownie z kimś, kto nadaje na tych samych falach, jednocześnie fascynuje nas czymś, czego sami nie mamy.
Znaczenie podobieństw i różnic w związku.
W związku międzyludzkim podobieństwa i różnice są równie ważne. Liczne badania nad życiem par dowodzą, iż na jakość związku ogromny wpływ ma to, czym partnerzy różnią się od siebie, a w czym są podobni. Wiadomo już, w których obszarach wskazane jest podobieństwo, a w których można się różnić.
System wartości.
Obszarem, w którym partnerzy powinni być do siebie podobni jest system wartości. Dla danej pary mniej więcej to samo powinno być najważniejsze w życiu. Wyznawane wspólnie wartości spajają związek, wyznaczają wspólne cele, są wsparciem i siłą do ich osiągania. Często popełnianym błędem w tym zakresie, jest wiązanie się z kimś zakładając, że ma te same priorytety życiowe, a jeśli nie ma to przecież można się dogadać. Zauroczeni drugą osobą, często z góry zakładamy, że do istotnych spraw życiowych ma taki sam stosunek jak my. Tymczasem, nie koniecznie musi tak być. Wiele związków rozpada się dlatego, że partnerzy ze zdumieniem stwierdzają, że liczy się dla nich zupełnie coś innego. Ona pragnie spędzać z nim wolny czas, on robi karierę zawodową. Ona chce mieć dzieci, on nie chce. W rozpoznaniu czyjegoś systemu wartości i priorytetów pomaga codzienna obserwacja. Jeśli coś jest ważne dla przyszłego partnera życiowego, poświęca temu czas, robi to chętnie i z zaangażowaniem. Widząc, że w sprawach dla nas istotnych , osoba, z którą jesteśmy często się z nami nie zgadza, trzeba dobrze zastanowić się nad decyzją o stałym związku. Liczenie na to, że jakoś to będzie, ułoży się po ślubie nie ma sensu. Mając wątpliwości, co do priorytetów życiowych partnera, lepiej porozmawiać uczciwie, póki nie jest za późno. Rozstanie boli, ale jeszcze bardziej i dłużej boli życie z kimś, kto wyznaje inne wartości niż my. Jest jeszcze jeden problem, mianowicie taki, że wszyscy zmieniamy się w ciągu życia. Może zdarzyć się tak, że nasz lub partnera system wartości ulegnie pewnym zmianom. Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wspólne wartości nie są więc stuprocentową gwarancją długiego i udanego życia z partnerem, ale ich brak niemal zawsze zwiastuje klęskę.
Poglądy.
Nie ulega wątpliwości fakt, że wspólne poglądy ułatwiają zbliżenie się do siebie. Dużo łatwiej żyje się z kimś, czyje zdanie o różnych sprawach jest podobne do naszego. Najważniejsza jest jednak zgodność w poglądach dotyczących męskich i kobiecych ról w związku. Partnerzy powinni doskonale znać wzajemne oczekiwania w tym zakresie. I tu znowu ważna jest obserwacja. To, co jest przed ślubem, będzie i po. Obecnie, wyobrażenia na temat męskich i kobiecych ról w związku są bardzo różne. Jedni pozostali przy sztywnym podziale ról i obowiązków, inni są w tym względzie bardziej elastyczni. Brak porozumienia w tym obszarze prowadzi często do bolesnych rozczarowań i rozpadu związków.
Cechy osobowości.
Badania Corsiniego, Cattella,Rostowskiego i innych wskazują na fakt, że pewne, wykazywane przez partnerów cechy osobowości, są niezbędne do tego, by zbudować i podtrzymać związek. Badacze wymieniają tu przede wszystkim dojrzałość emocjonalną, poczucie odpowiedzialności, zbliżony poziom umiejętności komunikowania się, inteligencję i empatię. Przy czym umiejętność komunikowania się, to coś więcej niż odzywanie się do siebie. Podstawą trwałego i szczęśliwego związku jest umiejętność wyrażania uczuć, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Podobieństwa cech osobowości partnerów ułatwiają wzajemne zrozumienie i akceptację. To z kolei wzmacnia każdego z partnerów, potwierdza jego wartość i podnosi samoocenę.
Upodobania, zainteresowania, hobby.
Upodobania, zainteresowania i hobby, to cechy, na podstawie których ludzie często łączą się ze sobą. Mają bowiem przekonanie, że wspólne pasje zbudują związek. Nie zbudują, ale na pewno uzupełnią. Dla związku najważniejsze są cechy nazywane relacyjnymi. Chodzi po prostu o stosunek do drugiej osoby. We wspólnym życiu liczy się głównie to, jak partner odnosi się do nas, jak traktuje nasze uczucia, pragnienia i potrzeby. Podzielana pasja, uprawiany wspólnie zawód nie wynagrodzą braku szacunku, zrozumienia, uważnego słuchania czy akceptacji. Nie bez powodu mówi się, że życie składa się z drobiazgów. Właśnie w drobiazgach najczęściej okazujemy miłość lub jej brak.
Niezgodność charakterów w związku.
Wiele par przed rozwodem dochodzi do wniosku, że zachodzi u nich niezgodność charakterów. Może się tak zdarzyć z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego, że zafascynowani sobą nie zauważyli lub zlekceważyli znaczące dla związku różnice w systemie wartości, poglądach i cechach osobowości. Po drugie, dlatego, że to co potocznie nazywamy charakterem, u któregoś z partnerów uległo zmianie.
Wartość różnic w związku.
Różnice w związku też się liczą i są ważne. Jak wspomniałam wyżej, to one właśnie pociągają nas i fascynują w innych osobach. To dzięki nim przeżywamy coś w rodzaju przygody personalnej, rozwijamy się, otwieramy na nowe i poszerzamy horyzonty.
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog
Ciche dni w związku
Wspólnota i indywidualność w związku
Zaufanie w związku
Wyczuj zazdrość, bo ona zniszczy związek