Jak nie rozczarować się pierwszą randką?
Artykuł ekspercki
Każda pierwsza randka budzi ogromne emocje.
Przypuszczalnie, większość z nas spędza więcej czasu wyobrażając sobie ją i mnożąc oczekiwania, niż owa randka w rzeczywistości trwa. Nastawienie do randki, to najczęściej balansowanie między ekscytacją tym, że przeżyjemy coś niesamowitego, a lękiem, że skończy się rozczarowaniem i klapą. Huśtawka emocjonalna przed pierwszą randką bywa naprawdę silna. W miarę zbliżania się randki, ekscytacja i podniecenie zmieniają się w lęk przed porażką i rozczarowaniem. Dzieje się tak, ponieważ bliższa odległość w czasie sprawia, że zaczynamy realnie widzieć całą sytuację. W realnym widzeniu, oprócz wizji czegoś niesamowitego, pojawiają się elementy zwątpienia i świadomość, że coś może pójść nie tak. Rzeczywiście może. Co więc zrobić, by nie rozczarować się pierwszą randką?
Nie oczekuj zbyt wiele.
Rozczarowanie lub nie rozczarowanie pierwszą randką, zależy przede wszystkim od Twojego nastawienia. Oczywiście, musi być ono pozytywne – w przeciwnym razie nie wybierzesz się na randkę. Naturalne jest to, że podejmując jakieś działanie, oczekujesz pozytywnych rezultatów. Ale oczekiwania te muszą być umiarkowane i realne. Idąc na pierwszą randkę, spotykasz się z kimś, kogo praktycznie nie znasz. Im mniej znasz tę osobę, tym większa jest niewiadoma. Rozczarowanie pierwszą randką jest tym większe i bardziej bolesne, im mniej wiesz o drugiej osobie i im bardziej żyje ona w Twojej wyobraźni. Zamiast wyobrażać sobie co będzie, spróbuj otworzyć się na rzeczywistość. Wyobrażaj sobie randkę w sensie zaplanowania jej przebiegu, a reszta stanie się sama.
Stwórz magię randki.
Rozczarowanie randką może wynikać z tego, jak bardzo pragniesz, by spotkanie tego typu było niezwykłe i ekscytujące. Nawet idąc na randkę z kimś kogo trochę znasz, oczekujesz, że właśnie tam doświadczysz czegoś zupełnie innego. Pragniesz i wyobrażasz sobie jak bardzo zaskoczy Cię druga osoba. Może się tak stać, ale może się również okazać, że randka będzie zwyczajnie spędzonym czasem we dwoje. Jeśli chcesz, by pierwsza randka była niezwykła, zastanów się co Ty możesz zrobić, by tak się właśnie stało. Liczenie na to, że całą magię randki stworzy druga strona, zazwyczaj kończy się rozczarowaniem. A wiesz dlaczego? Bo oboje liczą na to samo!
Baw się dobrze.
Pierwsza i nie tylko pierwsza randka, to nic innego, jak wspólnie i miło spędzony czas. Spróbuj zorganizować randkę tak, by razem doświadczać czegoś fajnego. To zmniejsza stres i napięcie, które mogą być bardzo silne, gdy z braku innych bodźców, zmuszeni jesteście skupiać się tylko na sobie. Na dodatek, wysilacie się, by zrobić na sobie nawzajem najlepsze wrażenie. Zewnętrzne elementy randki, takie jak ciekawe otoczenie rozluźniają atmosferę, dają temat do rozmowy, eliminują nudę i ciągnący się czas. Rozczarowanie pierwszą randką wynika często z faktu, że niewiadomo o czym rozmawiać. Miało być tak ciekawie i porywająco, a tu rozmowa się nie klei. Rozczarowania takiego można uniknąć jeśli otoczenie będzie samo podsuwało tematy do rozmów.
Randka to nie związek.
Pierwsza randka nie zawsze oznacza początek związku. Największe rozczarowanie takim spotkaniem przeżywają osoby, które bardzo pragną związku, a wciąż nie spotykają przysłowiowej drugiej połowy. Przed każdą pierwszą randką liczą, że tym razem się uda. Idąc na pierwszą randkę z pragnieniem, by była początkiem czegoś nowego, postaraj się nie myśleć, że musi tak być, ale że tak być może. Zapytaj siebie co stoi na przeszkodzie, by umówić się z kimś innym, jeśli i tym razem źle trafisz?
Daj sobie drugą szansę.
Jeśli pierwsza randka rozczarowała Cię, a mimo wszystko czujesz, że masz ochotę spędzić jeszcze trochę czasu z daną osobą, daj sobie drugą szansę. Nie każdy błyszczy od razu. Niektórych spala stres i otwierają się dopiero za którymś razem. Decydując co dalej z daną znajomością, słuchaj przede wszystkim siebie. Nie kieruj się tym, że na pierwszej randce powinno się zdarzyć to czy tamto. Nie bierz za wskaźnik tego co opowiadają twoi znajomi o swoich randkach lub co widuje się w filmach. Po prostu zapytaj siebie, czy szczerze i prawdziwie chcesz spotkać się jeszcze raz. Możesz nawet nie wiedzieć dlaczego chcesz, ważne że wiesz co czujesz i za tym podążasz.
Nie bój się porażki.
Pierwsza randka może być nieudana z wielu powodów. Czasami są to okoliczności zewnętrzne, a czasami druga osoba. Tak czy inaczej, nie należy załamywać rąk. Pierwsza randka to pierwszy kontakt, po którym chce się następnego lub nie. Rozczarowanie boli, ale o wiele bardziej boli rozczarowanie, gdy związek już trwa i gdy się zainwestowało weń sporo czasu, energii i emocji. Jeśli z dwojga ludzi nie ma być pary, to im wcześniej stanie się to jasne, tym lepiej. Paradoksalnie, pierwszą randką nie rozczarujesz się wtedy, gdy weźmiesz pod uwagę, że tak może się stać i przyjmiesz to, jako jedną z ewentualności.
Określ swój wpływ.
Idąc na randkę, pamiętaj, że nie wszystko zależy od Ciebie. Zrób wszystko, by nie rozczarować się sobą. Na to, czy inna osoba Cię rozczaruje masz niewielki wpływ. Jeśli ma rozczarować, to lepiej niech stanie się to od razu.
Zmierz się z porażką.
Jeśli lęk przed porażką powstrzymuje Cię od pójścia na randkę, zapytaj siebie, co stanie się po tej porażce. Jak zmieni się Twoje życie i co stracisz, z tego, co było w nim do tej pory. Być może nie zyskasz tego, czego bardzo pragniesz, ale czy zamyka to drogę do zaspokojenia tego pragnienia? Czy to ostatnia randka w Twoim życiu…?
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog
Randkuj i ucz się randkowania!
Jak zmniejszyć stres przed pierwszą randką?
Pierwsza randka Twoją szansą cz. 2