Szybkie randki, tak czy nie?
Artykuł ekspercki
Historia szybkich randek. Choć szybkie randki wydają się czymś nowoczesnym, pomysł ten ma swoją historię. Narodził się w Los Angeles, a konkretnie w głowie rabina Yaacova Deyo w roku 1998. Pierwsza szybka randka odbyła się w Beverly Hills niemal 20 lat temu.
Czym są szybkie randki? Szybkie randki, to krótkie i odbywające się w tym samym czasie spotkania kilkunastu osób, które się nie znają.
W szczegółach wygląda to tak:
Osoby chcące kogoś poznać, przychodzą o umówionej godzinie w umówione miejsce. Tam spotyka się grupa kilkunastu mężczyzn i kobiet w określonym wieku. Mężczyźni i kobiety siadają naprzeciw siebie, rozmawiają kilka minut, po czym przesiadają się do kolejnych osób. Przez około godzinę każdy rozmawia z każdym.
Szczegóły techniczne. Szybkie randki organizowane są dziś niemal w każdym dużym mieście. Na spotkania wybierane są lokale, w których panuje odpowiedni klimat i atmosfera. Informacje o spotkaniach dla osób w różnym wieku można znaleźć w sieci. Aby wziąć udział w takim spotkaniu, trzeba się zapisać. To proste, wystarczy wypełnić formularz i wnieść opłatę. W formularzu trzeba podać imię, dwie pierwsze litery nazwiska, adres email i numer telefonu.
W lokalu gdzie odbywają się randki stoją stoliki, przy których spotykają się poszczególne osoby. Na każde spotkanie jest kilka minut, po których słychać dzwonek sygnalizujący przesiadkę do kolejnego stolika.
Bezpieczeństwo. Bliższe dane uczestników posiada tylko organizator randek. Każda z osób otrzymuje listę, na której zaznacza z kim chciałaby się spotkać po raz kolejny. Jeśli chęć spotkania odwzajemniona jest przez drugą osobę, organizator informuje o tym obie strony. Dopiero wtedy ujawniane są dane kontaktowe.
Po co komu szybkie randki? Szybkie randki istnieją od ponad dwóch dekad, znaczy to, że ludzie z nich korzystają. Kto i po co ich potrzebuje? Potrzebują ich osoby, które chcą kogoś poznać, a nie mają pomysłu gdzie to zrobić. Nie widzą takich szans w pracy, studia już skończyły, nie lubią same przesiadywać w kawiarniach czy klubach, randek w sieci się obawiają bądź zawiodły się nimi itp. Powodów jest mnóstwo.
Co dają szybkie randki?
Szybkie randki dają możliwość jednoczesnego spotkania się z kilkunastoma osobami, które tak jak Ty, szukają kogoś bliskiego. Nie musisz o nic pytać, niczego wyjaśniać, bo wiadomo po co tam jesteście.
W przeciwieństwie do randek w sieci, nie spotykasz się z tym, co ktoś pisze o sobie i jak pokazuje się na zdjęciu, ale z tym, jaki naprawdę jest. Masz przed sobą żywą osobę, widzisz jak wygląda, jak się zachowuje, słyszysz co mówi itd.
Masz możliwość jednoczesnego nawiązania kilku znajomości.
Możesz dowiedzieć się czego chcesz, czego szukasz, czego potrzebujesz.
Obserwujesz jak randkują inni.
Wybierasz osoby, z którymi chcesz kontynuować znajomość, odrzucasz te, które nie przypadły Ci do gustu. Ani jednym, ani drugim nie musisz tłumaczyć się ze swoich wyborów.
Nie dowiadujesz się też kto i dlaczego Cię odrzucił. Dostajesz jedynie informacje o osobach, które chcą się spotkać z Tobą, a Ty chcesz spotkać się z nimi.
Na co musisz się przygotować?
Szybkie randki to z jednej strony ekscytujący sposób spędzania czasu, z drugiej spory stres. Przez godzinę starasz się pokazać z jak najlepszej strony, rozmawiasz z nieznajomymi osobami, wiesz, że inni Cię oceniają, wybierają lub nie.
Dostajesz różne informacje o sobie.
Różni ludzie mogą różnie zareagować na Ciebie.
Jak się przygotować?
Randka ma być spontaniczna, więc do czego się tu przygotowywać?! A jednak przygotować się trzeba. Spontanicznie wypowiadamy zazwyczaj jedno, dwa zdania. Tymczasem, każda rozmowa na szybkiej randce, trwa około 8 minut. Założywszy, że połowa przypada drugiej osobie, Ty musisz mieć pomysł na jakieś 4 minuty. Jeśli się nie przygotujesz, to przy trzeciej bądź czwartej osobie będzie Cię irytować, że mówisz to samo. Będziesz na siłę szukać w myślach czegoś innego, zacinać się i rozmowa nie będzie się kleić. No, chyba, że trafisz na gaduły, które zajmą cały przysługujący Wam czas…
Przed pójściem na taką randkę zastanów się co chcesz powiedzieć o sobie, o swoich zainteresowaniach, spędzaniu wolnego czasu itp. zbuduj zgrabną wypowiedź, którą powtórzysz kolejnym osobom. Nie chodzi oczywiście o to, by wykuć ją na pamięć i powtarzać jak przemówienie, ale by mieć w zanadrzu plan rozmowy, by po prostu wiedzieć o czym chcesz mówić, a nie zastanawiać się w trakcie.
Dobrym sposobem na udaną konwersację jest komentowanie czegoś co występuje w otoczeniu i pytanie o to samo drugą osobę. Na przykład: wydaje mi się, że tu jest zbyt głośno, co o tym myślisz? Kolejny sposób, to pytanie o samopoczucie i ujawnianie swojego. Jak się tu czujesz, bo ja jestem trochę spięty. W ten sposób zmniejszasz napięcie zarówno swoje, jak i rozmówcy.
Nie ma nic złego również w tym, że podczas szybkiej randki zapytasz wprost o oczekiwania drugiej strony; np. czego oczekujesz od kobiety? Jaki Twoim zdaniem powinien być mężczyzna. Masz tylko kilka minut, warto więc sprawdzić czy daną osobę opłaca się wybrać.
Planując rozmowę na krótkiej randce miej w głowie luźny plan. Resztę dopasuj do sytuacji.
Może się oczywiście zdarzyć, że Twój plan do niczego się nie przyda. Sam fakt, że go masz sprawi, że poczujesz się pewniej na samym początku, nie zatkasz i nie zacukasz się.
Słowa i gesty.
Teoria mówi, że jeden obraz wystarczy za tysiąc słów, a większość tego, co przekazujemy o sobie innym ludziom i co odbieramy na ich temat płynie nieuświadomionym kanałem mowy ciała. Innymi słowy, Twoje gesty mówią więcej niż Ty sam. Mimo to, warto mieć w głowie wspomniany wyżej schematyczny pomysł na rozmowę. Kanał mowy ciała zadecyduje o tym czy między Wami pojawi się przysłowiowa chemia, iskra lub mięta…
Idąc na szybką randkę, pamiętaj, że ich wynik jest skutkiem pierwszego wrażenia, jakie wywierasz na obcych osobach. Wrażenie to jest sumą tego co mówisz i robisz. Jeśli nikt cię nie wybierze, zastanów się co było nie tak.
Nie traktuj tego śmiertelnie poważnie. Wybór bądź odrzucenie często bywa przypadkowe. Szybkie randki najlepiej traktować jak dobrą zabawę i ćwiczenie w autoprezentacji, z których ewentualnie może wyniknąć coś fajnego!
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog
Zobacz również:
Pierwsza randka Twoją szansą!
Pierwsza randka Twoją szansą cz. 2