Najkrótsza droga do stałego związku...
Weryfikujemy 100% profili
Bezpłatna rejestracja
Ponad 300 tysięcy Użytkowników
Randki24.pl / Czytelnia randkowa / Poradnik randkowy / Alfabet udanego związku
Czytelnia randkowa

Alfabet udanego związku

 Artykuł ekspercki
Mężczyzna z kobietą na jesiennym spacerze przytulają się do siebie

Przepis na udany związek – oto czego pragnie większość par. Niestety, przepis taki nie istnieje, ale istnieją składniki, które stosowane we wspólnym życiu, dają szansę na to, że będzie udane…


A jak akceptacja


Szansą na udany związek jest wzajemna akceptacja partnerów. Akceptacja, czyli zgoda na to, że każdego dnia będą doświadczać siebie nawzajem w całej rozciągłości. Będą doświadczać siebie w tym, co ich łączy i różni. Każdego dnia będą doświadczać wzajemnych zalet, wad, schematów, przyzwyczajeń i nawyków.


B jak bliskość


Podstawą i elementem każdego związku jest bliskość. Aby związek był udany, partnerów musi łączyć szczególna i niepowtarzalna więź. Bliskość, to tęsknota, poczucie przynależności i kontakt fizyczny. W udanym związku partnerzy się lubią, mają podobne podejście do wielu spraw i wspaniale czują się ze sobą. Po za tym podobają się sobie niezależnie od tego czy są piękni. Bliskość, to również pożądanie i seks.


C jak cierpliwość


Cierpliwość przydaje się zwłaszcza w wieloletnich związkach. W większości przypadków bowiem zdarza się tak, że z upływem lat partnerzy przyzwyczajają się do swoich zalet, a wady zaczynają przeszkadzać. Cierpliwe znoszenie tzw. dobrodziejstwa inwentarza pomaga opanować irytację i przejść do porządku dziennego nad mało ważnymi elementami wspólnego życia.


D jak dążenie do porozumienia


O związku mówi się, że jest wiecznym kompromisem. Coś w tym jest, bo żyjąc z kimś cały czas musimy mieć na uwadze opinie, pragnienia, uczucia i potrzeby partnera. Niezbędnym składnikiem udanego związku jest chęć porozumienia w najróżniejszych sprawach. Wychodzenie naprzeciw, szukanie wspólnej płaszczyzny, ustępowanie trochę ze swojego na rzecz partnera.


E jak empatia


Empatia, to cecha, która bardzo pomaga w kontaktach z ludźmi. Oznacza umiejętność spojrzenia na rzeczywistość oczami drugiej osoby, wejście w czyjeś buty, zrozumienie czyjegoś punktu widzenia. Empatia bardzo pomaga zrozumieć partnera i dogadać się w kwestiach spornych, których nie brakuje nawet w najlepszym związku.


F jak fascynacja


Wzajemna fascynacja jest niezbędnym elementem dobrego związku. Partnerzy powinni być sobą zafascynowani i czuć, że są dla siebie wyjątkowi. Do tego, by fascynować się kimś lub kogoś nie trzeba posiadać nadludzkich i wyjątkowych cech. Chodzi o to, by zwykli ludzie dostrzegali w sobie nawzajem coś fascynującego.


H jak humor


Poczucie humoru bardzo przydaje się w życiu, również w związku. Mając je, partnerzy nabierają dystansu do wielu spraw. Potrafią obrócić w żart i rozładować wiele konfliktowych sytuacji. Uśmiech dodaje blasku związkowi, a wspólne życie czyni łatwiejszym.


I jak iskrzenie


Nawet między najbardziej kochającymi się partnerami, od czasu do czasu musi zaiskrzyć. Napięcia i konflikty są zwyczajnym elementem każdej relacji. Kto się lubi, ten się czubi; rzecz w tym, jak to robi. I tu zahaczamy o następny składnik udanego związku, jakim jest dobra komunikacja. Kłócić się można, a nawet trzeba, bo to czyści emocjonalną atmosferę związku. Kłócąc się lepiej wyrażać swoje uczucia i potrzeby niż oceniać i oskarżać partnera.


K jak komunikacja


Wiele związków rozpada się dlatego, że partnerzy nie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie chodzi oczywiście o komunikaty związane z codziennymi sprawami, ale o te, które wyrażają uczucia i stają się trudne, gdy chce się powiedzieć coś więcej niż „kocham cię”. Najtrudniej komunikować uczucia negatywne, takie jak pretensja, żal i złość. Trudno to robić tak, by nie ranić się nawzajem. Generalna zasada jest taka: jeśli chcesz powiedzieć partnerowi coś trudnego, sformułuj to tak jak chciałbyś, żeby powiedziano to Tobie.


L jak lojalność


Żyjący ze sobą partnerzy powinni być wobec siebie lojalni. Udany związek to taki, w którym nikt nie robi niczego w ukryciu, za plecami i oczami drugiej osoby. Partnerska lojalność, to także nie ujawnianie słabości partnera przed innymi, stawanie w jego obronie, nie wyśmiewanie, nie ośmieszanie i nie krytykowanie publicznie. To również powstrzymywanie się od załatwiania czegoś z partnerem w obecności lub przy pomocy innych osób. Każdy z partnerów powinien czuć, że ten drugi jest po jego stronie.


M jak miłość


O tym, że dwoje żyjących razem ludzi powinno się kochać wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że miłość nie jest dana raz na zawsze. Na miłość składa się bliskość emocjonalna, mentalna i fizyczna. O każdą z nich trzeba dbać. Im dłużej partnerzy są razem, tym bardziej muszą pielęgnować miłość. Choć św. Paweł w swoim hymnie pisze, że miłość wszystko przetrzyma, to nie zawsze tak jest. Zaniedbana i zapomniana w nawale codziennych spraw, przeciwności i trudności, miłość może się zwyczajnie wypalić. W podtrzymaniu jej pomagają wszystkie wymienione tu elementy udanego związku.


N jak namiętność


Bez namiętności nie ma związku. Namiętność i pożądanie są tym, co przyciąga ludzi do siebie i sprawia, że chcą być razem. Chcąc żyć w udanym związku trzeba wiedzieć, że wraz z upływem lat namiętność słabnie. Nie należy się tym przerażać, bo w jej miejsce pojawia się zaangażowanie, przyjaźń i przywiązanie. Z drugiej strony, w udanych związkach partnerzy nie zaniedbują namiętności i starają się ją podtrzymać.


O jak opiekuńczość


Ludzie nie tworzą związków po to, by opiekować się sobą nawzajem. Opiekuńczość nie stanowi istoty związku, ale jest jego elementem. W dobrym związku partnerzy wiedzą, że mogą na siebie liczyć w sytuacji, gdy będą potrzebowali opieki. Otaczają się troską i pomagają sobie w trudnych sytuacjach losowych. I nie tylko w nich. Opiekuńczy partner robi herbatę, przykłada kompres do czoła, biegnie do apteki, gdy drugi jest przeziębiony. Towarzyszy, pociesza i wspiera w bólu i cierpieniu.


P jak pamięć


Będąc z kimś, przechowujemy w pamięci różne rzeczy. Składnikiem udanego związku jest pamięć dobrego i nie wypominanie złego. Dobre warto pamiętać i przypominać sobie jak najczęściej. Złe najlepiej załatwić od razu. Najgorsze są wypominki czegoś, co miało być wybaczone i zapomniane. Pamięć w związku, to także nie zapominanie o ważnych wydarzeniach w życiu danej pary, takich jak urodziny, imieniny, rocznice poznania, zaręczyn czy ślubu. Udany związek to taki, w którym partnerzy pamiętają o sobie przy różnych okazjach.


R jak rozwiązywanie problemów


W życiu każdej pary, prędzej czy później pojawiają się jakieś problemy. Niesie je życie i trzeba je rozwiązywać. Receptą na udany związek jest wspólne stawianie czoła problemom i wspólne ich rozwiązywanie. Mimo podziału ról i obowiązków, partnerzy nie uciekają od wspólnego rozwiązywania problemów. Nie rzucają w siebie komunikatami typu „dzieci są na twojej głowie, więc powinnaś to załatwić, ja się w to nie mieszam”.


S jak szacunek


W udanym związku nie może być mowy o tym, że partnerzy nie szanują się nawzajem. Szacunek okazujemy sobie w tym jak zwracamy się do siebie, jak słuchamy się nawzajem, jak mówimy o sobie w szerszym gronie, jak wzajemnie respektujemy swoje pragnienia i potrzeby. Szacunek do partnera, to również dawanie mu do zrozumienia, że to co myśli i mówi jest dla nas ważne. W dobrym związku, szacunek obejmuje też wkład partnera w życie pary lub rodziny. Szanujący się partnerzy wzajemnie cenią swoje wysiłki, okazują to dziękując sobie za różne rzeczy.


T jak troska


Związek będzie udany jeśli partnerzy troszczyć się będą o wzajemne dobre samopoczucie, szczęście i zadowolenie. Troska, to dbanie o dobrostan drugiej osoby. To wychodzenie naprzeciw partnerowi, nawet w tak prostych rzeczach jak przygotowywanie ulubionych potraw, kupowanie ulubionych kosmetyków itp. Niby banał, a jednak się liczy!


U jak ufność


Związek nie ma sensu ani racji bytu, jeśli partnerzy nie ufają sobie nawzajem. Wzajemna ufność musi obejmować wszystkie sfery życia: materialną, emocjonalną, mentalną i seksualną. Żyjąc z kimś musimy ufać, że nie zostawi nas bez środków do życia, celowo nie zrani naszych uczuć, nie zostawi nas z problemami, nie wymusi seksu itp. Ufność jest podstawą poczucia bezpieczeństwa, a bez niego żyć się nie da.


W jak wsparcie


Nieodzownym elementem dobrego związku jest wspieranie się nawzajem. Partnerzy są sojusznikami w walce z przeciwnościami losu. Dawanie wsparcia kochanej osobie, to bycie z nią w sytuacjach, które nie są przyjemne. To wspólne przeżywanie trudnych chwil, które na pewno kiedyś nastąpią.


Z jak znajomość partnera


Znajomość partnera, to świadomość wszystkich jego cech; zarówno tych, które podziwiamy i dla których chcemy z nim być, jak i tych, z którymi żyć będzie trochę trudniej. Im lepiej znamy wady partnera, tym bardziej świadomie decydujemy się na związek. Udane związki to te, w których partnerzy wiązali się z szeroko otwartymi oczami, po czym jedno lekko przymknęli. Innymi słowy chodzi o to, że decydując się na wspólne życie musimy znać wady partnera po czym lekko przymknąć na nie oko i nie mieć pretensji, że istnieją.



Autor: Małgorzata Gruszka psycholog

Zobacz również:
Jak rozwijać związek?
Egoizm w związku
Ciche dni w związku
Kocham, lubię, szanuję; czyli recepta na miłość!
Ocena artykułu: 0/5 (0 głos/ów)
Rodzaj: Poradnik randkowy
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
Udostępnij:
  Napisz komentarz jako Gość (lub zaloguj się):

Komentarze:

Autor: asiunia67   Data: 2018.03.13 22:10
Popieram powyższe aczkolwiek do z dodałabym zazdrość, ale nie chorą. Taką wysublimowaną, taką z iskierką w oku, mówiącą o miłości, za którą patrzymy zawsze, za którą jesteśmy odpowiedzialni i nie chcemy się nią dzielić. To jest taka zazdrość, która pamięta i pilnuje spojrzenia o poranku i wieczorem, wspólny taniec w remizie, mokre włosy po deszczu, umorusaną buzię po zjedzonym pączku.... itd. Takiej zazdrości o takie rzeczy życzę wszystkim...
Autor: Anonim   Data: 2018.01.26 20:05
F-fascynacja to bardzo ważne w związku. Koniec fascynacji wzajemnej równa się koniec związku.
Autor: Anonim   Data: 2018.01.14 12:32
Bardzo ciekawa interpretacja "iskrzenia". szczerze powiedziawszy pierwszy raz się z tym spotykam. Większość ludzi ma na myśli pozytywne "iskry" porozumienia, raczej "porozumienie bez słów", a nie konflikt, kłótnię.
Autor: Anonim   Data: 2018.01.14 11:23
Odniosę się do "B jak bliskość". Jest to szczególna i niepowtarzalna więź, a nie jak większość zwłaszcza "mężczyzn" pojmuje, że jest to jedynie fizyczne zbliżenie. A tak na marginesie, przepraszam wszystkich mężczyzn, taki pogląd przedstawiają jedynie faceci. Pozdrawiam wszystkich Mężczyzn i mam nadzieję, że spotkam Ciebie wkrótce.
W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz samodzielnie zarządzać cookies i dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz na stronie cookies.