Prawdziwa miłość nie istnieje
W nieporozumieniu ludzkich uczuć wydarzyć się może wszystko: krzywdy, zdrady, wykorzystywanie, lekceważenie, brak tolerancji, zrozumienia, zainteresowania itd. Prawdopodobnie każdy kiedyś doświadczył podobnych przeżyć, w mniejszym lub większym natężaniu, w bliskich i dalszych relacjach. Na ich podstawie budujemy nasze przekonania, a później te przekonania kształtują nasze życie. Powtarzamy schematy, których byliśmy świadkami lub uczestnikami. Bezrefleksyjnie wierzymy w ich prawdziwość.
Znam wielu ludzi głoszących na przykład przekonanie że „prawdziwa miłość nie istnieje”.
Jak to możliwe? Większość utworów literackich, tekstów piosenek, czy filmów traktuje o miłości. Jak może nie istnieć coś, czego każdy pragnie, a nawet wielu doświadcza? Jest wiele definicji miłości, stanowisk w tej spawie i filozoficznych teorii. Większości nie sposób tu wspomnieć, bo musiałabym napisać co najmniej książkę. Podsumuję to jedynie stwierdzeniem, że miłość jest ważna dla każdego. Nawet dla tych którzy twierdzą inaczej. Tak uważam.
Skąd takie przekonania, że miłość mogłaby nie istnieć, że ona nie istnieje?
Powodów jest zapewne wiele, jak wiele jest naszych doświadczeń począwszy od dnia narodzin. Może takie myśli przychodzą na skutek długotrwałych, bezskutecznych poszukiwań odpowiedniego partnera/partnerki. Wtedy tracimy nadzieję, zamykamy się na nowe możliwości i wyjaśniamy zaistniałą sytuację: „przecież prawdziwa miłośnie nie istnieje, dlatego jestem sam/sama”. Kiedy obserwujemy zachowania innych, budujemy swoje teorie. Albo gdy nasze relacje w aktualnym lub poprzednich związkach były pozbawione głębszych emocji, prawdziwego przywiązania, zaufania, zaangażowania, czy intymności. W takiej sytuacji też możemy skwitować to stwierdzeniem, przecież „prawdziwa miłość nie istnieje” i już mamy wyjaśnienie. Na przykład związki oparte jedynie na relacjach seksualnych, ograniczone tylko do uniesień i doznań cielesnych. Czasem lub często zmieniamy partnerów/partnerki, a marzymy o czymś zupełnie innym. Przykładów możemy mnożyć bez liku, bo każdy z nas ma swoja historię i własne doświadczenia. Wierząc przekonaniu, że „prawdziwa miłość nie istnieje”, wyjaśniamy wszystko czego doświadczamy.
To dotyczy również innych przekonań. Spotkałeś/spotkałaś się kiedyś z takimi teoriami: „ prawdziwa miłość zdarza się tylko raz w życiu”, lub „mężczyznom nie chodzi o miłość, tylko o sex”, albo „wszystkie kobiety kochają tylko pieniądze”, „miłość jest przereklamowana” itd.? A może takie: „miłość jest dla mnie najważniejsza”, „z miłości do swojego partnera/partnerki czerpię swoją siłę”, „poszukuje prawdziwej miłości” itd.?
Wykonaj ćwiczenie.
Wypisz 10 swoich przekonań dotyczących miłości. Te powyżej są tylko moją propozycją, a Ty wypisz swoje (mogą się powtarzać). Niech one będą naprawdę Twoje.
Przyjrzyj im się teraz.
Które z tych przekonań, pozwalają Ci budować satysfakcjonujące relacje?
A które z nich Cię ograniczają?
Które przekonania chcesz zmienić?
Pierwszy krok do zmiany, to odkrycie tajemnic i zrozumienie siebie.
Jak możesz zmienić swoje blokujące przekonania?
Potrzebna Ci będzie cierpliwość, chęć zmiany, a przede wszystkim cel.
Teraz już poznałeś/poznałaś swoje zdanie na temat miłości, można powiedzieć, że odkryłeś/odkryłaś tajemnicę. Zastanów się, czy wszystkie Twoje przekonania są zawsze prawdziwe? Następnie zmień przekonania, które nie są dla Ciebie korzystne, na takie które będą Cię wspierały.
Przykład:
„Wszystkie kobiety kochają tylko pieniądze.”
Znasz jakąś kobietę która kocha coś innego niż tylko pieniądze (mamę, tatę, psa, wakacje, słodycze itd)? Wymień choć jednego mężczyznę, który po za miłością np. do swoich pasji, lubi mieć dużo pieniędzy i kocha je wydawać. Jeśli znalazłeś/znalazłaś choćby jeden przykład, to już zaprzeczasz teorii, że wszystkie, że tylko kobiety, kochają tylko pieniądze.
Widzisz już, że takie przekonanie nie zawsze jest prawdziwe, teraz możesz je zmienić.
Zmiana tego przekonania na wspierające może brzmieć np. tak: „Każdy może kochać kogo chce, siebie, innych ludzi, zwierzęta, polityków, nawet pieniądze”. Z takim przekonaniem zupełnie inaczej postrzegasz świat, dajesz sobie więcej możliwości.
Teraz zmień przekonania, które wypisałeś/wypisałaś.
Uwierz, że „prawdziwa miłość istnieje” i wynika z Twojego przekonania w tej sprawie.
Bo co innego Ci pozostanie, jak śpiewa Marysia Sadowska w swojej piosence:
Bo kiedy nie ma miłości, co dalej, co dalej
Tak mało mi zostaje prawie nic
Bo kiedy nie ma miłości, co dalej, co dalej, co dalej
(...)
Autor: Małgorzata Kucharska - coach inspiracji