Rozpoznaj egoistę!
Artykuł ekspercki
Randkując trafiamy na różnych ludzi. Może zdarzyć się i tak, że trafimy na egoistę lub egoistkę. Symptomy egoizmu warto znać i rozpoznać je w porę. Życie u boku egoisty jest trudne. A zatem lepiej się nie angażować lub zrobić to w pełni świadomie.
Wielka niewiadoma. Ludzie, z którymi zaczynamy się spotykać są dla nas wielką niewiadomą, tak samo zresztą jak my dla nich. To właśnie urok niewiadomej, niespodzianki i sekretu przyciąga nas ku sobie. Odkrycie prawdziwych cech i postaw drugiej osoby utrudnia nam fakt, że spragnieni bliskiej relacji postrzegamy ją taką, jaką chcemy by była. To oczywiście jest potrzebne, bez tego nie zdecydowalibyśmy się na żadną znajomość ani związek. W fascynacji drugą osobą warto jednak zachować rozsądek i włączyć odrobinę czujności. Jedno i drugie pozwoli w porę rozpoznać symptomy czegoś, co w bliższej relacji będzie kłopotliwe, a może i trudne do zniesienia.
Egoizm. Postawą, która czyni wspólne życie nieznośnym, którą jednocześnie nie łatwo rozpoznać jest egoizm. Egoizm, to nadmierne skupienie na samym sobie i kierowanie się we wszystkim własnym interesem i dobrem, bez zważania na interes i dobro innych ludzi.
Jak rozpoznać egoistę /egoistkę? Egoiści i egoistki głównie mówią, rzadziej słuchają. Mówią głównie o sobie, wymagając przy tym uwagi słuchacza. Słuchając innych okazują znudzenie i brak zainteresowania. Oznaką egoizmu jest przydawanie sobie licznych zalet, podkreślanie swoich walorów, umiejętności i zasług gdzie się tylko da, z jednoczesnym brakiem uznania dla walorów, umiejętności i zasług innych. Egoista i egoistka nie chwali nikogo bezinteresownie i szczerze. Robi to tylko wtedy, gdy łączy z tym jakieś korzyści. Osoby nadmiernie zorientowane na sobie, wyolbrzymiają swoje potrzeby, bez przerwy o nich mówiąc. Potrzeby innych się nie liczą i nie są w sferze ich zainteresowań. Egoizm, to także wykorzystywanie innych do własnych celów. To również brak szacunku do innych z jednoczesnym wymaganiem szacunku z ich strony. Egoista i egoistka spóźniwszy się z pretensją w głosie powie, że przecież nie było autobusu. Gdy ktoś się spóźni, palnie mu kazanie o kulturze i poszanowaniu czasu innych. Oznaką egoizmu jest przedstawianie wszystkiego tak, by samemu wyjść z twarzą i bez szwanku, niezależnie od tego, jak przedstawiają się fakty. Egoista i egoistka zawsze usprawiedliwi siebie, a potępi kogoś innego. Nigdy nie przeprosi i nie przyzna się do błędu.
Zdrowy egoizm. Oprócz opisanego wyżej, istnieje też zdrowy egoizm. Postawa taka, to działanie we własnym interesie i dla własnego dobra, z jednoczesnym widzeniem interesu i dobra innych ludzi. To szacunek do samego siebie i umiejętność wyrażania swoich potrzeb, z jednoczesnym rozumieniem i braniem pod uwagę potrzeb innych. Zdrowy egoista nie poświęca się, ale żyje w zgodzie z samym sobą. Umie odmawiać, bo sam nie żąda niczego od innych. Lubi być słuchany, ale sam umie słuchać. Zna swoją wartość i ceni swoje zalety, umiejętności i walory, dostrzegając i ceniąc to samo u innych. Zdrowy egoizm, to jednoczesna chęć otrzymywania czegoś od innych i dawania. Zdrowi egoiści wypracowują z partnerami kompromisy i rozgrywają codzienne sytuacje tak, by obie strony były zadowolone. Liczy się dla nich nie tylko ich własny komfort, dobre samopoczucie i szczęście, ale także komfort, samopoczucie i szczęście partnera.
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog
Zobacz również:
Jaki wpływ ma zazdrość na związek?
Wszystko o komplementach, jakie i ile komplementów na randce?