Dlaczego samotnej mamie trudno znaleźć partnera?
Samotne mamy często skarżą się, że trudno im znaleźć partnera. Wiele z nich mówi nawet, że wstępnie zainteresowani nimi mężczyźni, na wieść o tym, że samotnie wychowują dziecko, uciekają gdzie pieprz rośnie.
Dlaczego tak się dzieje? Co budzi obawę mężczyzn przed związkiem z samotną mamą?
Związek z dodatkowymi obowiązkami
Związek z samotną mamą zaczyna się tak samo jak każdy inny. Może zapoczątkować go przypadkowe spotkanie, może ktoś przyczynić się do jego zaistnienia – bywa różnie, ale najczęściej nie od razu wiadomo, że kobieta jest mamą samotnie wychowującą dziecko. Wszystko, a w każdym razie sporo zmienia się w momencie, gdy mężczyzna dowiaduje się o tym fakcie. A dzieje się to zazwyczaj dość szybko, bo jeśli kobieta odwzajemnia zainteresowanie mężczyzny, chce, by od razu wszystko było jasne. Związek z samotną mamą tym różni się od związku z kobietą, która nie ma dzieci, że krócej trwa faza beztroskiej znajomości. Obecność dziecka nie pozostaje bez wpływu na związek, choćby pod tym względem, że wpływa na organizację czasu kobiety i na to kiedy może ona spotykać się z mężczyzną. Związek dwojga szybko zmienia się w związek jednego mężczyzny z duetem mama – dziecko. Jeśli przetrwa, zmienia się w związek trojga.
Przyspieszona perspektywa ojcostwa
W związku z samotną mamą, perspektywa ojcostwa wydaje się dużo bliższa. Nie każdy mężczyzna jest na to gotowy. I choć związek z bezdzietną kobietą równie szybko może zmienić się w związek z matką wspólnego dziecka, to fakt, że dziecko już istnieje sprawia, że potencjalny partner kobiety musi w pewnym sensie szybciej dojrzeć do roli ojca.
Wychowywanie nie swojego dziecka. Wielu mężczyzn przeraża nie tyle perspektywa ojcostwa, co wychowywania nie swojego dziecka. Obawiają się tego, jak będą czuli się w takiej roli i czy sprostają jej. A może tego dziecka nie uda im się pokochać?
Obecność biologicznego taty
Decydując się na związek z samotną mamą, mężczyzna godzi się niejako na obecność w nim kogoś jeszcze. Nie chodzi tylko o dziecko, ale o jego biologicznego tatę. Bywa oczywiście tak, że kobieta i dziecko nie mają z nim żadnego kontaktu. Najczęściej jednak jest inaczej. Biologiczny tata – były partner kobiety spotyka się z nim, płaci alimenty, zabiera dziecko do siebie – jednym słowem uczestniczy w życiu nowej rodziny. Uczestniczy, a więc nie da się o nim zapomnieć. Nie każdy mężczyzna gotowy jest na tolerowanie innego mężczyzny na orbicie swojego życia osobistego.
Uczucia dziecka
Wielu mężczyzn przed związaniem się z kobietą samotnie wychowującą dziecko powstrzymuje obawa, że nie zostaną przez nie zaakceptowani. W Większości sytuacji jest tak, że dziecko wie, kto jest jego tatą, a aktualny partner mamy pełni nieco inną rolę. Nie każdy mężczyzna potrafi funkcjonować w takim układzie. Wielu obawia się, że w jakiejś sytuacji spornej usłyszy „ty nie jesteś moim ojcem”.
Kontakt między rodzeństwem
Sięgając w przyszłość, potencjalny partner samotnej mamy może obawiać się kontaktów pierwszego dziecka z kolejnymi. Konflikty między rodzeństwem zdarzają się wszędzie. Na tej podstawie można sobie wyobrażać, że tym większe będą w rodzeństwie, gdzie dzieci będą miały różnych ojców.
Szczęśliwy związek z samotną mamą
Szczęśliwy związek z samotną mamą, czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Związków takich jest dużo i mają się całkiem dobrze.
Od czego zależy powodzenie związku?
Powodzenie związku w pewnej mierze zależy oczywiście od warunków zewnętrznych.
O wiele większe znaczenie mają postawy i cechy obojgu partnerów. Nie znaczy to, że związek z kobietą, która ma dziecko z innym partnerem nie nastręcza żadnych trudności. Trudności jednak nie omijają żadnego związku i w każdym trzeba się z nimi uporać.
Jaki mężczyzna gotowy jest na związek z samotną mamą?
Na związek z samotną mamą gotowy jest mężczyzna dojrzały, zdolny do miłości, która jest czymś więcej niż pożądaniem, namiętnością i fascynacją. Miłości, na którą składa się zaangażowanie i poświęcenie dla rodziny. To mężczyzna zdolny do tego, by nawiązać serdeczną relację z dzieckiem partnerki, umiejący żyć ze świadomością, że dziecko ma rodzonego tatę.
Jak rodzi się więź między mężczyzną a dzieckiem?
Więź między mężczyzną a dzieckiem rodzi się powoli i z czasem. Ten ostatni potrzebny jest do tego, by zaistniała. Dlatego zbyt szybkie formalizowanie związku z samotną mamą nie jest wskazane. Trzeba być pewnym uczuć dziecka i własnych. Trzeba pamiętać o tym, że pojawienie się nowego partnera może być dla dziecka kolejnym szokiem po rozstaniu rodziców.
Czy można mieć nadzieję, że mężczyzna pokocha nie swoje dziecko?
Owszem można, ale z formalnym związkiem najlepiej poczekać do chwili, aż tak się stanie. Wiązanie się z mężczyzną, który na razie nie przepada za dzieckiem, ale kiedyś na pewno je polubi nie jest dobrym pomysłem. Nie musi się tak stać, a bez tego wspólne życie będzie bardzo trudne. Między przybranym ojcem a dzieckiem musi istnieć sympatia i porozumienie. Im młodsze jest dziecko, tym łatwiej osiągnąć jedno i drugie.
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog
Zobacz również:
Przybrany rodzic, czy to może się udać?
Czy samotna matka ma szansę na związek?