Najkrótsza droga do stałego związku...
Weryfikujemy 100% profili
Bezpłatna rejestracja
Ponad 300 tysięcy Użytkowników
Randki24.pl / Czytelnia randkowa / Poradnik randkowy / Dlaczego samotnej mamie trudno znaleźć partnera?
Czytelnia randkowa

Dlaczego samotnej mamie trudno znaleźć partnera?

 Artykuł ekspercki
Mama z dzieckiem siedzi przy stoliku i patrzy w ekran komputera

Samotne mamy często skarżą się, że trudno im znaleźć partnera. Wiele z nich mówi nawet, że wstępnie zainteresowani nimi mężczyźni, na wieść o tym, że samotnie wychowują dziecko, uciekają gdzie pieprz rośnie.
Dlaczego tak się dzieje? Co budzi obawę mężczyzn przed związkiem z samotną mamą?


Związek z dodatkowymi obowiązkami


Związek z samotną mamą zaczyna się tak samo jak każdy inny. Może zapoczątkować go przypadkowe spotkanie, może ktoś przyczynić się do jego zaistnienia – bywa różnie, ale najczęściej nie od razu wiadomo, że kobieta jest mamą samotnie wychowującą dziecko. Wszystko, a w każdym razie sporo zmienia się w momencie, gdy mężczyzna dowiaduje się o tym fakcie. A dzieje się to zazwyczaj dość szybko, bo jeśli kobieta odwzajemnia zainteresowanie mężczyzny, chce, by od razu wszystko było jasne. Związek z samotną mamą tym różni się od związku z kobietą, która nie ma dzieci, że krócej trwa faza beztroskiej znajomości. Obecność dziecka nie pozostaje bez wpływu na związek, choćby pod tym względem, że wpływa na organizację czasu kobiety i na to kiedy może ona spotykać się z mężczyzną. Związek dwojga szybko zmienia się w związek jednego mężczyzny z duetem mama – dziecko. Jeśli przetrwa, zmienia się w związek trojga.


Przyspieszona perspektywa ojcostwa


W związku z samotną mamą, perspektywa ojcostwa wydaje się dużo bliższa. Nie każdy mężczyzna jest na to gotowy. I choć związek z bezdzietną kobietą równie szybko może zmienić się w związek z matką wspólnego dziecka, to fakt, że dziecko już istnieje sprawia, że potencjalny partner kobiety musi w pewnym sensie szybciej dojrzeć do roli ojca.


Wychowywanie nie swojego dziecka. Wielu mężczyzn przeraża nie tyle perspektywa ojcostwa, co wychowywania nie swojego dziecka. Obawiają się tego, jak będą czuli się w takiej roli i czy sprostają jej. A może tego dziecka nie uda im się pokochać?


Obecność biologicznego taty


Decydując się na związek z samotną mamą, mężczyzna godzi się niejako na obecność w nim kogoś jeszcze. Nie chodzi tylko o dziecko, ale o jego biologicznego tatę. Bywa oczywiście tak, że kobieta i dziecko nie mają z nim żadnego kontaktu. Najczęściej jednak jest inaczej. Biologiczny tata – były partner kobiety spotyka się z nim, płaci alimenty, zabiera dziecko do siebie – jednym słowem uczestniczy w życiu nowej rodziny. Uczestniczy, a więc nie da się o nim zapomnieć. Nie każdy mężczyzna gotowy jest na tolerowanie innego mężczyzny na orbicie swojego życia osobistego.


Uczucia dziecka


Wielu mężczyzn przed związaniem się z kobietą samotnie wychowującą dziecko powstrzymuje obawa, że nie zostaną przez nie zaakceptowani. W Większości sytuacji jest tak, że dziecko wie, kto jest jego tatą, a aktualny partner mamy pełni nieco inną rolę. Nie każdy mężczyzna potrafi funkcjonować w takim układzie. Wielu obawia się, że w jakiejś sytuacji spornej usłyszy „ty nie jesteś moim ojcem”.


Kontakt między rodzeństwem


Sięgając w przyszłość, potencjalny partner samotnej mamy może obawiać się kontaktów pierwszego dziecka z kolejnymi. Konflikty między rodzeństwem zdarzają się wszędzie. Na tej podstawie można sobie wyobrażać, że tym większe będą w rodzeństwie, gdzie dzieci będą miały różnych ojców.



Szczęśliwy związek z samotną mamą


Szczęśliwy związek z samotną mamą, czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Związków takich jest dużo i mają się całkiem dobrze.


Od czego zależy powodzenie związku?


Powodzenie związku w pewnej mierze zależy oczywiście od warunków zewnętrznych.
O wiele większe znaczenie mają postawy i cechy obojgu partnerów. Nie znaczy to, że związek z kobietą, która ma dziecko z innym partnerem nie nastręcza żadnych trudności. Trudności jednak nie omijają żadnego związku i w każdym trzeba się z nimi uporać.


Jaki mężczyzna gotowy jest na związek z samotną mamą?


Na związek z samotną mamą gotowy jest mężczyzna dojrzały, zdolny do miłości, która jest czymś więcej niż pożądaniem, namiętnością i fascynacją. Miłości, na którą składa się zaangażowanie i poświęcenie dla rodziny. To mężczyzna zdolny do tego, by nawiązać serdeczną relację z dzieckiem partnerki, umiejący żyć ze świadomością, że dziecko ma rodzonego tatę.


Jak rodzi się więź między mężczyzną a dzieckiem?


Więź między mężczyzną a dzieckiem rodzi się powoli i z czasem. Ten ostatni potrzebny jest do tego, by zaistniała. Dlatego zbyt szybkie formalizowanie związku z samotną mamą nie jest wskazane. Trzeba być pewnym uczuć dziecka i własnych. Trzeba pamiętać o tym, że pojawienie się nowego partnera może być dla dziecka kolejnym szokiem po rozstaniu rodziców.


Czy można mieć nadzieję, że mężczyzna pokocha nie swoje dziecko?


Owszem można, ale z formalnym związkiem najlepiej poczekać do chwili, aż tak się stanie. Wiązanie się z mężczyzną, który na razie nie przepada za dzieckiem, ale kiedyś na pewno je polubi nie jest dobrym pomysłem. Nie musi się tak stać, a bez tego wspólne życie będzie bardzo trudne. Między przybranym ojcem a dzieckiem musi istnieć sympatia i porozumienie. Im młodsze jest dziecko, tym łatwiej osiągnąć jedno i drugie.



Autor: Małgorzata Gruszka psycholog

Zobacz również:
Przybrany rodzic, czy to może się udać?
Czy samotna matka ma szansę na związek?
Ocena artykułu: 4.5/5 (2 głos/ów)
Rodzaj: Poradnik randkowy
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
Udostępnij:
  Napisz komentarz jako Gość (lub zaloguj się):

Komentarze:

Autor: Gość   Data: 2024.02.20 01:09
Witam a będąc samotnym ojcem z 7letnim synkiem niestety mam wrażenie że nie umiem i nie radzę sobie z poznaniem samotnej mamy z dzieciątkiem która by nas chciała poznać na stałe jest to naprawdę bardzo przykre i raczej chyba nie możliwe w takim przypadku raczej nie mamy co szukać moim zdaniem to stracone nadzieje na znalezienie kogoś takiego.
Autor: Gość   Data: 2023.07.23 15:42
A ja szukam partnera.. Jestem samotną mamą z 2, 5 letnim synkiem.. Mam wrażenie że wszyscy są zajęci..
Autor: Gość   Data: 2022.05.04 08:05
A ja szukam samotnej matki i znaleźć nie mogę....
Autor: Gość   Data: 2022.03.06 02:21
Myślę, że samotny rodzic ma szansę na udany związek oparty na szczerości i miłości. Wszystko zależy od nas samych. Czasem warto zajrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć sobie na pytanie "co mam do zaoferowania drugiej osobie". Pozdrawiam samotnych tatów :-)
Autor: Gość   Data: 2022.02.08 03:39
A ja właśnie szukam takiej samotnej mamy.. nie mieszkam w Polsce i sam mam 11 letnia Córkę z pierwszego małżeństwa. Ale bardzo ciężko znaleźć taka kobietę…
Autor: Konto usunięte   Data: 2021.11.05 09:27
Dziecko jak najbardziej nie powinno przeszkadzać
jeżeli facet jest zainteresowany kobietą.
Autor: Gość   Data: 2021.11.01 17:55
Witam.. mi nie przeszkadza dziecko... Bo ono jest nigdy niczemu winne... Jeśli miałbym okazję poznać kobietę z dzieckiem... Owszem godzę się pokocham jak swoje... Pozdrawiam.
Autor: Anonim   Data: 2021.09.20 20:27
Moim zdaniem to Nie każdy mężczyzna chce się związać z samotną matką Nie chce wychowywać czyjegoś dziecka Ale zdarzają się wyjątki że Tak się dzieje taki mężczyzna musi być bardzo wyrozumiały i zaakceptuje taka sytuację jeżeli naprawdę kocha tą kobietę.
Autor: Anonim   Data: 2020.12.07 22:27
Witajcie. Podzielę się z Wami moim doświadczeniem w relacjach z kobietą z dwojgiem dzieci. Jak ją poznałem słyszałem na randkach same superlatyw o swoich dzieciach, jakie utalentowane, pomocne itd. Pomyślałem fajna rodzinka, mama mi się podoba, dzieci mają być takie fajne, wchodzę w to. Dodam, że córka jej miała 16lat i chłopak 24. Kiedy pojawiłem się pierwszy raz w jej domu, dzieci przyjęły mnie bardzo chłodno, ale pomyślałem, że zapewne z czasem się jakoś dogadamy. Przy kolejnych wizytach niestety było coraz gorzej, miałem wrażenie, że swoimi oskarżeniami o rozstanie kiedyś z jej mężem, opryskliwym zwracaniem się do matki chcą mnie zrazić do niej, widziały we mnie wroga. Ale ja chciałem być z ich mamą, bo była tą drugą połóweczką, i graliśmy na tych samych falach. A dzieci? To, że mnie nie tolerują, to i tak niedługo się wyprowadzą i zostaniemy sami. Tak sobie myślałem. I w takim związku na odległość, raz ona u mnie, raz ja u niej, tak przez kilka lat. Zawsze marzyła mi się rodzina, dzieci, jak nie swoje to chociaż przyszłej żony, ale tu niestety relacji nie było. Coraz częściej dochodziło między nami do spięć właśnie o jej dzieci, bo ona winiła mnie za te relacje, że to ja powinienem wkupywać się i zabiegać oto bym nie był traktowany jak powietrze. Ja nie potrafiłem zaakceptować chamskich odżywek, lenistwa, wiecznych roszczeń i coraz bardziej nalegałem na zamieszkanie razem u mnie, bo wiedziałem, że jak nic z tym nie zrobimy to nasz związek się rozpadnie. Niestety mama wybrała mieszkanie z 20 letnią córką. Myślę, że łatwiej chyba by było integrować się jak dzieci by były mniejsze, ale nie wiem na pewno, bo nie miałem takiego doświadczenia. Oczywiście też wszystko zależy jak są wychowane matki dzieci, te akurat przed obcymi ludźmi były superackie, ale w domu istna patologia. A może tak się zachowywały, bo mama nie miała już tyle czasu jak kiedyś?
Autor: Konto usunięte   Data: 2019.06.06 13:43
Jeśli dziecko jest małe i wymaga więcej uwagi to takiej kobiecie może być ciężej znaleźć nowego partnera ponieważ ciężko wyjść z domu na randkę. Niestety nie może poświęcić potencjalnemu partnerowi tyle czasu ile by chciała.
Nie każdy mężczyzna może chcieć wychowywać nie swoje dziecko.
Autor: Konto usunięte   Data: 2018.02.12 02:04
Po przeczytaniu tego artykułu i Waszych wypowiedzi mogę dodać, że sam nie wiem czy był bym gotów zawiązać się z kobietą z dzieckiem.
Pamiętajmy, że dziecko będzie na pierwszym miejscu a później jej nowy partner.
Równie dobrze można by zadać pytanie czy kobieta pokocha mężczyznę z dzieckiem?
Wchodząc w taki związek trzeba być świadomym tego co się robi.
Na początku kobieta może nie chcieć pomocy z strony faceta (gotówka) ale jak już zaczną razem mieszkać to facet będzie musiał dawać część swoich dochodów na utrzymanie dziecka. Książki, pieluchy, zabawki, wycieczki szkolne itp.
Taki związek zawsze będzie trudny, a najgorsze co może się zdarzyć to jak dziecko zaakceptuje nowego partnera mamy a on odejdzie.
Moim zdaniem wchodząc w taki związek trzeba wiedzieć co się robi, trzeba pokochać nie tylko matkę dziecka ale też jej dziecko.
Czy samotna matka ma szanse na szczęśliwy związek?
Myślę, że tak.
Autor: Anonim   Data: 2018.01.24 22:50
Ponieważ nikt nie chce zajmować się cudzymi dziećmi
Albo najlepiej gdyby były już odchowane
Autor: Konto usunięte   Data: 2018.01.22 11:36
Dlaczego samotnej mamie trudno znaleźć partnera?
Zastanówmy się czemu tak jest
Mogę powiedzieć że większość ludzi zadaje sobie pytanie czy podoła wyzwaniu w utrzymaniu rodziny i przez to decydują się na związki partnerskie bez dzieci
Ale jak też przyczyną może być nie dojrzałość człowieka który chciałby się bawić balować niż pracować być zaradnym i być poważnym stanąć na czele rodziny
I za troszczyć się o byt
Może tez być ze ludzie postrzegają to ze samotna matka z dzieckiem jest sama i zadając pytanie dlaczego gdzie leży wina czy po stronie mężczyzny czy kobiety jaki mają charakter osobowości dorosły mężczyzna który jest dojrzały potrafiłby zatroszczyć się o rodzinę lecz dużo też zależy od osobowości dwojga partnerów w związku
Autor: Anonim   Data: 2018.01.20 17:43
Nie mam pojęcia co kobiety mają z tymi dziećmi??? W każdym profilu tylko- chcę: dzieci! dzieci!! dzieci!!! Uwierzcie mi kobiety- wcale nie musicie ich mieć. A biorąc pod uwagę RACJONALNE powody, w tym także trudności ze znalezieniem partnera- wręcz nie powinnyście ich mieć.
(Tylko że która kobieta myśli racjonalnie?)
Autor: Gość   Data: 2018.01.17 18:35
A ile jest kobiet co zwiąże się z facetem co wychowuje dziecko ?? 5% ?... i to chyba za dużo.
Autor: irenag   Data: 2018.01.16 17:57
Mężczyźni, oczywiście nie wszyscy nie są gotowi na wychowywanie nie swojego dziecka. Niektórych to po prostu przeraża i przerasta. Boją się odpowiedzialności. A odpowiedzialność za swoje dziecko, a odpowiedzialność za nie swoje dziecko różni się w ich pojęciu tak mocno, że najczęściej rejterują. Myślenie kobiety, że jakoś to będzie, może się przyzwyczai, może z biegiem czasu polubi moje dziecko jest mylne. Może się i przyzwyczai, ale czy polubi i co najważniejsze, czy pokocha. A czy dziecko zaakceptuje partnera mamy? czy nie będzie się czuło odstawione na bocznicę? To są bardzo trudne decyzje życiowe i nie ma na nie recepty. Wymaga to zaangażowania wszystkich stron, uczucia, a nawet wyrzeczeń. Dochodzą też kwestie finansowe. Czy mężczyzna, który planuje związek z samotna mamą z dzieckiem będzie na to gotowy? nie znam odpowiedzi na to pytanie.
Autor: Gość   Data: 2018.01.15 21:33
Do powyższych powodów, warto jeszcze dodać obawy przyszłego "tatusia"- co to za (zła) kobieta jest, skoro były partner zostawił ją z malutkim (lub większym) dzieckiem, albo ona jego (bezlitośnie) zostawiła. Większość takich kobiet, to także rozwódki. Bardzo trudno byłoby mi zaufać kobiecie która przed Bogiem, księdzem, świadkami i całą rodziną przysięgała dozgonny związek, a później złamała tą przysięgę. Jest także, a może przede wszystkim, aspekt finansowy takiego związku. Dzisiaj praca jest niepewna, a zarobki przeważnie marne. A dziecko kosztuje. Zarabiając niewiele i mając jeszcze dziecko na utrzymaniu, żyje się po prostu biednie.
Mało kto jest się w stanie tak poświęcić. W związku z tym, bardzo mnie dziwi, że kobiety nadal masowo i bezmyślnie "produkują" kolejne dzieci.
W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz samodzielnie zarządzać cookies i dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz na stronie cookies.