Najkrótsza droga do stałego związku...
Weryfikujemy 100% profili
Bezpłatna rejestracja
Ponad 300 tysięcy Użytkowników
Randki24.pl / Czytelnia randkowa / Poradnik randkowy / Czy przyjaźń z byłym partnerem jest możliwa?
Czytelnia randkowa

Czy przyjaźń z byłym partnerem jest możliwa?

 Artykuł ekspercki
Kobieta kłóci się z mężczyzną podczas rozwodu

Wchodząc w formalny lub nieformalny związek z drugą osobą, zakładamy, że będzie udany i trwały. W słowie „związek” pobrzmiewa coś jakby więzy, czy związanie. Jedno i drugie kojarzy się z czymś, czego nie robi się na chwilę. Mimo wstępnych założeń i niewątpliwie dobrych chęci z obu stron, niektóre związki przestają istnieć. Rozpadają się, bo wygasa wzajemne zainteresowanie, namiętność i zauroczenie. Część osób odkrywa, że wymarło coś, co łączyło ich z partnerem. Wiele par rezygnuje ze wspólnego życia po tym jak odkrywają tzw. niezgodność charakterów. Rozpad związku dla większości jest porażką. Partnerzy często mają poczucie źle zainwestowanych uczuć, straconego czasu i w ogóle poważnej straty. Cóż, czasu, ani tego co się wydarzyło nie da się cofnąć. Można tkwić w nieudanym związku lub zdobyć się na odwagę i pójść dalej. Rezygnacja ze wspólnego życia wymaga odwagi, ponieważ łączy się z ogromną zmianą niemal wszystkiego. Oczywiście, rozstania są różne i łatwiejsze są dla tych, którzy rezygnują z jednego związku dla drugiego. Innymi słowy, po zakończeniu wspólnego życia mają dokąd pójść – nie zostają sami z pustką w sercu i brakiem wizji przyszłości.


Przestajemy ze sobą być, ale nie przestajemy się znać

Rozstanie z partnerem nie jest równoznaczne z tym, że przestaje on dla nas istnieć. Koniec związku nie zawsze oznacza końca znajomości, tym bardziej, gdy różne okoliczności wymuszają spotkania i kontakty. Rozstać można się w różnych emocjach i od nich głównie zależy klimat dalszych kontaktów. Im więcej pretensji, złości i żalu jest w sercach i umysłach byłych partnerów, tym trudniejsze będą momenty, w których będą chcieli lub musieli natknąć się na siebie.


Jakość rozstania, a jakość dalszych kontaktów

Kontakty z byłym partnerem po rozstaniu są tym, czego zazwyczaj sobie nie życzymy. Bywają jednak sytuacje, w których trzeba je kontynuować. Rozstając się, warto zastanowić się nad tym, czy nie będąc już razem, będziemy musieli się widywać. Ze względu na owe przyszłe, choćby niechciane kontakty, warto powściągnąć emocje i nie krzywdzić się zanadto przy rozstaniu. Im bardziej poranieni wyjdziemy ze związku, tym bardziej boleć będą kontakty wymuszone przez różne okoliczności.


Kobieta z poważnym wzrokiem wpatrzona w mężczyznę

Czy byli partnerzy mogą się lubić?

Teoretycznie tak, choć zdarza się to raczej rzadko. Szanse na sympatię po rozstaniu mają te pary, które rozstały się jeszcze zanim ich związek stał się piekłem nie do wytrzymania. Innymi słowy, w porę zorientowały się, że dalsze wspólne życie nie ma sensu. Oczywiście, nie bez znaczenia jest zgodność obu stron, co do zakończenia związku. Rozstając się za obopólną zgodą, można zrobić to spokojnie i w atmosferze pozbawionej wrogości. W praktyce jednak, pogodne rozstania zdarzają się o wiele rzadziej niż rozstania w bólu i gniewie. Na przyjaźń byłych partnerów nie ma najmniejszej szansy, gdy ktoś decyduje się na odejście, a ktoś drugi zostaje sam, choć chciałby kontynuować wspólne życie.


Czy przyjaźń z byłym partnerem jest możliwa?

I znowu teoria mija się z praktyką. Teoretycznie może być tak, że rozstający się partnerzy mówią „nie kochamy się już, nie chcemy być razem, ale zostajemy przyjaciółmi”. W praktyce rzadko tak bywa, bo przyjaźń zakłada głębsze porozumienie, wspieranie się, przebywanie ze sobą itp. Większość rozstających się par nie ma zamiaru robić żadnej z tych rzeczy. Przyjaźń, to więź duchowa – jedno z podstawowych spoiw związku. /a związek rozpada się m.in. dlatego, że owo spoiwo przestało istnieć. Byli partnerzy deklarujący przyjaźń, mają zwykle na myśli poprawne relacje i stosunki, które udało się zachować mimo rozstania.


Przyjaźń z byłym partnerem po latach

Przyjazny stosunek do byłego partnera może pojawić się po latach, gdy emocje związane z rozstaniem tracą swą moc i można obiektywnie spojrzeć na to co było. Przyjazne myśli o osobie, z którą związek się nie udał pojawiają się z upływem czasu, gdy nabiera się dystansu do przeszłości. Upływ czasu sprawia, że filtrujemy wspomnienia, przypominamy sobie i zachowujemy tylko te cenne i warte przechowywania. Niektóre pary potrafią zrobić to zaraz po rozstaniu, ale większość potrzebuje czasu. Przyjazny stosunek do byłego partnera nie musi oznaczać odnowienia kontaktów, a tym bardziej zacieśniania ich.


Czy przyjaźń z byłym partnerem to dobry pomysł?

Przyjaźń z byłym partnerem – brzmi ładnie, ale może być pułapką. Wyobraźmy sobie sytuację, że w ramach przyjaźni, byli partnerzy dzwonią do siebie, odwiedzają się, spotykają, pomagają sobie w różnych sytuacjach. On pomaga jej wnieść szafę na piętro, ona idzie z nim na firmową imprezę itd. Przyjaźniąc się w ten sposób, po części kontynuują stary związek. Na powrót wchodzą w układ, z którego zrezygnowali, bo im nie odpowiadał. Przyjaźń z byłym partnerem pojmowana w taki sposób prowadzi ni mniej ni więcej tylko do kolejnego rozstania. Przyjaźniący się byli partnerzy, mimochodem i niepostrzeżenie będą zbliżać się do siebie, aż w końcu staną się parą. Nie trudno przewidzieć jak to się skończy…
Podtrzymując zażyłe stosunki z byłym partnerem często zamykamy się na nowe kontakty. Emocjonalnie tkwimy w związku, który miał się skończyć. Może stać się nawet tak, że z lojalności dla byłego partnera rezygnujemy z czegoś nowego. To jeszcze gorsze niż tkwienie w nieudanym związku, bo tam przynajmniej wiadomo na czym stoimy. Czasami łatwiej odejść od partnera niż od przyjaciela.


Kobieta z mężczyzną siedzą obok siebie i myślą o czymś innym

Jak przyjaźnić się z byłym partnerem?

Jeśli już przyjaźnimy się z byłym partnerem, czyli decydujemy się na częste i bliskie kontakty, to miejmy świadomość niebezpieczeństw, które się z tym łączą

Przekraczanie granic. Przyjaźń, w odróżnieniu od związku nie zakłada bliskości fizycznej, czyli intymności i seksu. Utrzymując bliskie relacje z kimś, kto do niedawna był naszym partnerem seksualnym, bardzo łatwo posunąć się znacznie dalej niż robią to przyjaciele. Wystarczy chwilowa słabość, sprzyjająca sytuacja, by ze zdeklarowanych przyjaciół na powrót stać się kochankami. I nie chodzi o to, że to coś złego, ale o to, że bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić.

Zazdrość o byłego partnera. Przyjaźniąc się z byłym partnerem, siłą rzeczy jesteśmy blisko, obserwujemy jego życie i niejako bierzemy w nim udział. A co dzieje się, gdy nasz niegdysiejszy partner, a teraz przyjaciel znajdzie innego partnera? Co wówczas czujemy? Radość z jego szczęścia, czy zazdrość? Niestety, większość osób czuje to drugie, a to świadczy o tym, że z tą przyjaźnią jest coś nie tak.

Emocjonalne trio. Teraz wyobraźmy sobie sytuację, w której przyjaźniąc się z byłym partnerem sami znajdujemy nowego. Prędzej czy później, nowy dowiaduje się o naszej przyjaźni. Jak się z tym czuje? Czy nie niepokoi go fakt, że jesteśmy w zażyłej relacji z kimś, kto z założenia nie powinien być nam bliski?


Trudna przyjaźń z byłym partnerem

Przyjaźń z byłym partnerem jest możliwa, ale wyjątkowo trudna ze względu na emocje, jakie zazwyczaj towarzyszą rozstaniu. Do tego, by z byłym partnerem przyjaźnić się zdrowo i nieszkodliwie potrzebna jest ogromna dojrzałość osób, które zrezygnowały ze związku, a taka nie zdarza się zbyt często.



Autor: Małgorzata Gruszka psycholog

Ocena artykułu: 0/5 (0 głos/ów)
Rodzaj: Poradnik randkowy
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
Udostępnij:
  Napisz komentarz jako Gość (lub zaloguj się):

Komentarze:

Autor: Anonim   Data: 2019.02.07 22:07
Uważam, że nie ma czegoś takiego jak przyjaźń z byłym partnerem (partnerką). Przyjaciel to m. in. osoba, przed którą możemy otworzyć się o wiele bardziej niż przed kimkolwiek innym. Już sam ten fakt - według mnie - dyskredytuje możliwość przyjaźni między byłymi. Możemy mówić o poprawnych relacjach, większej lub mniejszej stopie zażyłości lub koleżeństwa, ale nie o prawdziwej przyjaźni. Myślę, że osoby, które twierdzą, że przyjaźnią się z byłym (byłą), minimalizują pojęcie przyjaźni.
Autor: Konto usunięte   Data: 2018.10.06 14:55
Trudno nazwać przyjacielem osobę która nas zraniła i proponuje przyjaźń. Teoretycznie jest niemożliwe, choć czasem praktykowane. Według mnie przyjaciel to taka osoba do której mamy bezgraniczne zaufanie, a czy można mieć zaufanie do osoby która nas rani? Wątpię. I sądzę że wiele osób się zgodzi ze mną że jeżeli wstępujemy z byłym partnerem na drogę przyjaźni to z biegiem czasu kontakt jest coraz rzadszy w konsekwencji się urywa na bardzo długo może na zawsze. Jednak ból cierpienia wywołane rozstaniem biorą góre. Pozdrawiam
Autor: Konto usunięte   Data: 2018.03.31 00:23
Zazwyczaj po rozstaniu byli partnerzy jeśli nie muszą to nie utrzymują ze sobą kontaktów więc raczej o przyjaźni chyba nie ma mowy. Jednak wszystko zależy od ludzi i ich charakteru oraz w jaki sposób się rozstali.
Autor: irenag   Data: 2018.01.26 14:26
Z byłym partnerem przyjaźni sobie nie wyobrażam. Natomiast luźna znajomość i jakieś "cześć" przy ewentualnym spotkaniu się, wpadnięciu na siebie gdzieś na ulicy, w sklepie czy też u wspólnych znajomych to i owszem. To może być możliwe. Może być też przyjaźń udawana, taka dla "oka" innych, żeby widzieli, że jednak chociaż się rozstaliśmy to nadal się lubimy. Lecz czy to jest zdrowe? jak długo można tak udawać i po co? To bez sensu.
Autor: Konto usunięte   Data: 2018.01.26 10:58
Czy przyjaźń z byłym partnerem jest możliwa?
Zastanówmy się nad tymi słowami które wypowiadamy można powiedzieć że tak jak w związku
Patrzymy na charakter dwojga partnerów i się liczy szczerość i zaufanie
Tak i również patrząc na to co się stało w związku czyli można powiedzieć że jest szansa na przyjaźń lecz nie w każdej sytuacji czasem jest taki toksyczny związek ze skoro miłość nie przetrwała to zastanówmy się dlaczego mieliby zostać przyjaciółmi po tym co się stało
Wiedząc jaka jest reakcja społeczeństwa wobec siebie przechodzi ze tak można powiedzieć wszystko w nie pamięć lecz gdy widzą się to zaczynają analizować wspominać nawet kłócić się tylko nieliczne związki mogą być przyjaźnią po rozstaniu z partnerem w związku i mogą być jak np brat i siostra tak się traktować po rozstaniu
W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz samodzielnie zarządzać cookies i dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz na stronie cookies.