Pokonaj lęk przed mężczyznami
Artykuł ekspercki
Boisz się mężczyzn? W kontakcie z nimi odczuwasz niechęć, przygnębienie, a nawet wstręt? Wstydzisz się przyznać, ale najwyraźniej coś jest nie tak? Twoje koleżanki na widok przystojniaka są podniecone i podekscytowane, a Ty czujesz, że nadchodzi kolejna porcja bardzo przykrych objawów? One gadają, śmieją się, oglądają za ciachem – Ty modlisz się, by nikt nie zauważył co się z Tobą dzieje? Nie chcesz, by ktoś zorientował się, że właśnie brak ci tchu, kręci Ci się w głowie, czujesz mdłości, oblewa Cię pot, drżą Ci ręce, serce wali jak młot i masz ochotę wiać gdzie pieprz rośnie? Najlepiej, najbezpieczniej i najpewniej czujesz się w gronie przyjaciółek? Nie znosisz pracować z mężczyznami? Gdy musisz to robić, tracisz grunt pod nogami, nie umiesz myśleć i z trudem się wypowiadasz, nie jesteś w stanie skoncentrować się na niczym, masz wrażenie, że nic nie potrafisz, czujesz się gorsza od innych i bezwartościowa?
To nie Twoja wina! Jeśli wymienione wyżej objawy znasz doskonale bo nękają Cię odkąd pamiętasz, musisz wiedzieć jedno: to nie Twoja wina! Najprawdopodobniej należysz do 9% populacji dotkniętych lękiem przed mężczyznami. Nie jest to zwykły lęk, zwyczajna niepewność, jaką wiele kobiet odczuwa w kontakcie z płcią przeciwną. To lęk o tak dużym nasileniu, że klasyfikuje się go jako jedną z fobii – androfobię. Ani Ty, ani żadna z kobiet cierpiąca na ów lęk, nie ma wpływu na jego pojawienie się. Podobnie jak zdrowe kobiety nie mają wpływu na to, że ich nie dotyka.
Dlaczego to masz? Odpowiedź na pytanie czemu androfobia dotknęła akurat Ciebie, nie jest łatwa. Lęk przed mężczyznami, podobnie jak inne fobie może mieć podłoże genetyczne. Twoja reakcja na mężczyzn może być skutkiem traumatycznych przeżyć w dzieciństwie. Androfobia może pojawiać się także jako naśladowanie wzorców społeczno-kulturowych. Lęk przed mężczyznami dotyka kobiet, które przez wiele lat obserwowały go u kogoś w rodzinie. Przyczyną androfobii mogą być także niedomogi w zakresie działania mózgu. Konkretnie chodzi o procesy neurochemiczne, od których zależą wszystkie nasze reakcje, w tym reakcje na płeć przeciwną.
Przyjrzyj się sobie. Przyjrzyj się sobie i spróbuj określić, jak reagujesz na mężczyzn. Pewna doza niepewności w kontakcie z nimi jest zupełnie naturalna, zwłaszcza dla kobiet niezbyt pewnych siebie. Taki lęk powinien jednak zmniejszać się na skutek doświadczeń życiowych. Androfobii nie da się pokonać samodzielnie. Lęk ten nie łagodnieje pod wpływem woli i osobistych prób uporania się z nim. Jeśli nigdy nie miałaś chłopaka ani partnera, jeśli w kontaktach z mężczyznami zawsze czujesz się fatalnie, jeśli widzisz, że istotnie różni Cię to od innych, boli i przeszkadza w życiu – potrzebujesz pomocy!
Pomoc w androfobii. Nie bój się pomocy i zrób pierwszy krok. Spisz wszystkie objawy, jakich doświadczasz w kontakcie z mężczyznami i odwiedź specjalistę. Możesz udać się do psychologa lub psychiatry. Możesz odwiedzić najbliższą poradnię lub znaleźć prywatny gabinet. Najważniejsze jest byś wyszła z domu i powiedziała o swoim problemie komuś kompetentnemu. Może się zdarzyć, że nie od razu trafisz na kogoś, kto ma doświadczenie w leczeniu fobii. Nie zrażaj się tym, bo osoba, do której trafisz wstępnie rozpozna problem i – jeśli sama nie będzie w stanie pomóc – skieruje Cię do kogoś odpowiedniego.
Androfobię się leczy! Idąc do specjalisty, nie nastawiaj się na to, że otrzymasz receptę lub cudowną pigułkę na swój lęk. Tego nie dostaniesz, ale dostaniesz wsparcie i pomoc w stopniowym łagodzeniu nękających Cię objawów. Leczenie fobii, w tym lęku przed mężczyznami, polega na stopniowym dochodzeniu do jego przyczyn i stopniowym uczeniu się radzenia sobie z nim. Najczęściej stosuje się tu terapię poznawczo-behawioralną. W skrócie, polega ona na poznawaniu irracjonalnych mechanizmów lęku i świadomej zmianie zachowania. Pracując z psychologiem lub psychiatrą, stopniowo przejmiesz kontrolę nad swoim lękiem. Teraz to on kontroluje Ciebie.
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog