Feromony, natura i działanie
Artykuł ekspercki

Obwąchujemy się! Najstarszą częścią naszego mózgu jest węchomózgowie. Za pomocą węchu, pierwotni ludzie rozpoznawali wszelkie bodźce zewnętrzne. To węch informował ich o tym, czy to, co się zbliża nadaje się do jedzenia, czy trzeba przed tym uciekać, by nie zostać zjedzonym. Węch był także tym, co informowało o okazji do rozmnażania w celu zachowania gatunku. Trudno w to uwierzyć, ale pod tym względem nie odbiegamy od naszych przodków aż tak bardzo. Nasz mózg jest oczywiście o wiele bardziej rozwinięty. Posiadamy starszą i młodszą korę mózgową, która umożliwia świadome procesy myślowe i kierowanie zachowaniem. Mimo to, nasz węch nadal ma wielkie znaczenie w seksualnym postrzeganiu innych osób i instynktownym reagowaniu na nie.
Feromony. Substancjami, które działają poprzez węch są feromony. Owe substancje, to lotne związki semiochemiczne, które przekazują do podświadomości innych osób informację o naszym stanie emocjonalnym. Innymi słowy, otaczający nas ludzie instynktownie wyczuwają czy jesteśmy podnieceni, smutni, źli czy poirytowani. Co ciekawe, substancje te są bezwonne a działają poprzez narząd węchu. Jak to się dzieje? Działanie bezwonnych lotnych feromonów polega na stymulowaniu narządu nosowo-lemieszowego usytuowanego w przegrodzie nosowej. Z tego miejsca, impulsy nerwowe podążają wprost do części mózgu zwanej podwzgórzem. Podwzgórze odpowiada za nieświadome i instynktowne reakcje każdego z nas; a więc za to, co dzieje się z nami na widok (czytaj zapach) innych ludzi.
Feromony syntetyczne. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są feromony syntetyczne. Reklamuje się je, jako substancje umożliwiające łatwe i szybkie uwodzenie . Czy tak jest? Niezupełnie. Jak wspomniałam wyżej, feromony informują innych o naszych emocjach. Feromony syntetyczne dodawane do perfum wzmacniają takie informacje, ale nie zmieniają samych emocji. Jeśli więc będziemy zamknięci i niechętni do kontaktów z płcią przeciwną, nie zdobędziemy nikogo. Syntetyczne feromony mają pomagać nieśmiałym w nawiązywaniu znajomości. Czy pomagają? I tak i nie. Do tego, by nawiązać znajomość, potrzebne jest coś więcej niż tylko informacja o tym, że właśnie mamy ochotę na coś takiego. Stosowanie feromonów syntetycznych poinformuje innych o naszym zamiarze, ale resztę musimy zrobić sami. Feromony nie rozkręcą nam języka, nie podpowiedzą jak się zachować. Sami musimy nauczyć się otwartości i pokonać lęk przed ludźmi. Syntetyczne feromony mają niewątpliwie moc placebo. Wierząc w ich działanie czujemy wsparcie i zrobimy więcej, by osiągnąć oczekiwany efekt!
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog
Zobacz również:
Jak pokonać lęk przed bliskością?
Wskazówki dotyczące pierwszej randki