Pięć przyczyn nieudanej randki
Artykuł ekspercki
Randki bywają udane lub nie. Po pierwszych cieszymy się jak dzieci, po drugich czujemy bolesne rozczarowanie, a czasem nawet swego rodzaju krzywdę losową. Zatrzymujemy się na tych emocjach, trawimy je przez jakiś czas, po czym stwierdzamy z ulgą, że nie czujemy ich już tak silnie i planujemy nowe działania. Rzadko kiedy bywa, że zastanawiamy się nad przyczynami nieudanego spotkania. Dzieje się tak, ponieważ randka, to spotkanie emocjonalne, trudno więc podejść do niej na zimno, racjonalnie i bez emocji. Podejście takie jest możliwe w momencie, gdy miną ból i złość wywołane rozczarowaniem. Warto uchwycić ten moment i wbrew niechęci zastanowić się nad tym, dlaczego nie wyszło.
Pewność sukcesu. Częstą przyczyną nieudanej randki jest niewłaściwe podejście do całości. Podejście takie polega na założeniu, że musi się udać, że z randki musimy wrócić uskrzydleni. Bardzo dobrze, że idąc na randkę mamy nadzieję, że właśnie tak będzie. Bez niej nie spotkalibyśmy się z nikim. Ale nadzieja, a pewność, to dwie różne rzeczy. Mając nadzieję, bardzo chcemy, by było cudownie, ale bierzemy pod uwagę, że może być inaczej. A może być zwłaszcza na pierwszej randce, bo spotykamy się z kimś, kogo prawie nie znamy, albo znamy z zupełnie innych sytuacji. Pierwsza randka, to pierwsza sytuacja, gdy jesteśmy sam na sam i mamy przed sobą sporo czasu, który musimy spędzić tylko we dwoje. Jesteśmy więc zdani tylko na siebie i może na przykład okazać się, że nie mamy sobie specjalnie nic do powiedzenia. Ktoś czarujący z daleka, w kontakcie we dwoje może okazać się nudny i nieatrakcyjny. Ktoś brylujący w dużej grupie może nie bardzo umieć odnaleźć się w kameralnej sytuacji randki. Czyjeś dowcipy, które bawią na imprezie, w sytuacji randki mogą najzwyczajniej męczyć.
Aby nie rozczarować się na pierwszej randce pamiętaj, że ludzie widziani z bliska są inni niż oglądani z oddali.
Miej na uwadze to, że pierwsza i ewentualne kolejne randki są procesem poznawania tej osoby, a nie utwierdzania się, że to właśnie ta.
Idąc na pierwszą randkę nie zakładaj niczego z góry. Zrób wszystko, co możesz, by było super, ale pamiętaj, że co najmniej połowa nie zależy od Ciebie!
Pewność porażki. Drugą, dość częstą przyczyną nieudanej randki jest podejście do całości z przeświadczeniem, że na pewno się nie uda. Jeśli wiesz, że randka nie uda się, bo nie wyobrażasz sobie takiego spotkania z daną osobą, po prostu nie umawiaj się. Jeśli przypuszczasz, że nie uda się randka z kimś z kim chcesz się umówić, zmień to założenie. W przeciwnym razie randka na pewno się nie uda, bo zadziała mechanizm samospełniającego się proroctwa. Mechanizm ten polega na tym, że jeśli do jakiegokolwiek działania nastawiamy się negatywnie, to podświadomie nie zrobimy nic, by się udało. Nie wierząc w siebie na randce, nie zrobisz nic, by pokazać się z jak najlepszej strony. Tym samym sprawisz, że randka nie przyniesie satysfakcji i zadowolenia.
Aby uniknąć nieudanej randki zastanów się jaki stosunek masz do tego spotkania. Jeśli negatywny, zapytaj siebie dlaczego. Jeśli z powodu braku wiary w siebie, zastanów się czym możesz oczarować drugą osobę i co sprawiło, że chce umówić się właśnie z Tobą.
Odpowiedzialność za całość. Randka, to spotkanie dwóch osób. Jej przebieg jest wypadkową zachowania, reakcji i działania każdej z nich. Randka może się nie udać, jeśli całą odpowiedzialność za jej przebieg weźmiesz na siebie.
Aby rozczarowanie randką nie bolało zbyt mocno pamiętaj, że jej przebieg zależy w równej mierze od Ciebie i drugiej osoby.
Weź odpowiedzialność za siebie i rozważ swoje zachowanie. Odpuść sobie odpowiedzialność za zachowanie drugiej osoby; chyba, że masz pewność, iż zależało od Ciebie.
Randka z wyobrażeniem. Randki rozczarowują, gdy nie nastawiamy się na spotkanie z prawdziwym człowiekiem, ale z wyobrażeniem na jego temat. Tak często bywa, gdy spotykamy się z kimś poznanym w internecie. Im dłużej trwa znajomość wirtualna, tym silniej dopasowujemy tę osobę do naszych wyobrażeń i potrzeb.
Aby nie rozczarować się na randce lub rozczarowanie potraktować, jako coś zwyczajnego, nie przedłużaj zbytnio wirtualnych znajomości z osobami, które chcesz poznać naprawdę. Nie odkładaj randki z lęku przed rozczarowaniem, bo prawdopodobnie będzie dużo większe i bardziej bolesne. Im więcej wyobrażasz sobie na temat danej osoby, tym bardziej się rozczarujesz!
Randka z grzeczności. Rozczarowujące i przykre są zazwyczaj randki, na które zgadzamy się z grzeczności. Nie mając ochoty na randkę, lepiej odmówić. Zgoda na spotkanie, po to, by nie sprawiać komuś przykrości jest złym pomysłem. Przykrość sprawiamy sobie i jeszcze dokładamy sobie kolejną w postaci konieczności odmowy następnej randki. Przykrość, której chcemy oszczędzić drugiej osobie będzie jeszcze dotkliwsza i głębsza, gdy zerwiemy znajomość po kilku grzecznych randkach.
Aby nie rozczarować się randką, zastanów się czy chcesz spotkać się z daną osobą. Jeśli nie, powiedz to wprost i nie umawiaj się na randkę z grzeczności. Taka randka, to niemal pewne rozczarowanie!
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog
Zobacz również:
Poznaj pięć zasad udanej randki
Pierwsza randka Twoją szansą!