Mieszane związki - za i przeciw
Artykuł ekspercki
Mieszane związki. Coraz więcej ludzi decyduje się na związek mieszany, czyli małżeństwo z osobą innej narodowości. Obecnie związki takie o wiele mniej dziwią, bulwersują czy ciekawią. Świat stał się globalną wioską, a ludzie bez problemu przemieszczają się z kontynentu na kontynent. Małżeństwo z obcokrajowcem jest specyficzne, co nadaje mu szczególne blaski i cienie.
Urok mieszanych związków. Związek mieszany, to bogactwo i różnorodność życia codziennego. To możliwość obcowania z inną kulturą, obyczajami, religią itp. To radość otwierania się na nowe doświadczenia, nowe doznania, wizje i podejście do życia. Życie u boku kochanej osoby, która wnosi w codzienność wiele ożywiających barw może być naprawdę fascynujące. Mieszane pary mogą cieszyć się świętami obchodzonymi w obu krajach, z których pochodzą. Mogą wykorzystywać tradycje kulinarne tych krajów, zgłębiać religie, łączyć obyczaje, poznawać historię i kulturę. Więcej podróżują i są bardziej otwarte na świat. Dzieci takich par wzrastają w atmosferze tolerancji i akceptacji różnorodności. Znają dwa języki, są otwarte i ciekawe świata. Codzienność z osobą innej narodowości ubogaca, rozwija, dokształca i uczy tolerancji, zrozumienia i szacunku do innego podejścia do wielu rzeczy.
Trudności mieszanych związków. Związki mieszane, jak wszystkie pozostałe, borykają się z wieloma trudnościami dnia codziennego. Trudnością w takich związkach jest konieczność mieszkania w jednym z krajów, powodująca tęsknotę za ojczyzną i konieczność podporządkowania się miejscowym obyczajom jednej z osób. Kolejna trudność, to język, którego ktoś musi się nauczyć. Komunikacja między małżonkami bywa trudna nawet jeśli mówią tym samym językiem. Wiele subtelnych kwestii o wiele trudniej wyrazić w języku obcym. Nie bez znaczenia są również komplikacje prawne związane z zawarciem małżeństwa z obcokrajowcem. W różnych krajach różnie to wygląda, w Polsce jest stosunkowo łatwo. Kolejna kwestia, to praca osoby, która decyduje się na pobyt nie u siebie. Nie zawsze udaje się znaleźć coś, co odpowiada jej wykształceniu i aspiracjom. Niekiedy pojawia się problem z akceptacją danego związku przez rodzinę męża lub żony bądź lokalną społeczność. W małżeństwie osób pochodzących z jednego kraju pewne kwestie są oczywiste. W małżeństwie mieszanym więcej się dyskutuje, uzgadnia i ustala. To codzienny kompromis w wielu sprawach wymagający umiejętności wypracowywania wspólnej płaszczyzny.
Zanim wejdziesz w mieszany związek. Zanim wejdziesz w mieszany związek, wyobraź sobie życie codzienne w kraju osoby, którą kochasz i zastanów się czy to wytrzymasz. Wyobraź sobie życie codzienne tej osoby w Twoim kraju i zastanów się czy ona to wytrzyma. Odpowiedz sobie na pytanie komu będzie łatwiej i dlaczego. Pamiętaj również, że początkowo fascynujące różnice, z czasem mogą zacząć przeszkadzać i doskwierać. Przed każdym ślubem dobrze jest nazwać po imieniu specyficzne cechy, przyzwyczajenia i nawyki swojego partnera / partnerki. Przed ślubem z osobą innej narodowości tym bardziej trzeba to zrobić!
Autor: Małgorzata Gruszka psycholog
Zobacz również:
Związek na odległość, czy to ma sens?
Mity o miłości: on się dla mnie zmieni!