Czy mężczyzna chce być głową rodziny?
„Mężczyzna jest głową rodziny” oto powiedzenie, które wielokrotnie wypowiadane jest przez różnych ludzi. Czy jednak mężczyźni zgadzają się z nim? Czy postrzegają siebie w ten sposób? Czy wciąż przypisują sobie przywódczą i wiodącą rolę w rodzinie? Czy uważają, że powinni to robić? Ciekawi jak jest, przygotowaliśmy dla nich ankietę z następującym pytaniem:
Zobaczmy jak się prezentują wyniki ankiety w ogólnym podsumowaniu i poszczególnych grupach wiekowych.
Czy mężczyźni chcą być postrzegani jako głowa rodziny?
Nie - 1.3%
Niekoniecznie - 42%
Ponad 56% mężczyzn zgadza się ze stwierdzeniem, że mężczyzna jest głową rodziny. 42% mężczyzn uważa, że mężczyzna nie koniecznie powinien pełnić taką rolę. Ponad 1% uważa, że w ogóle nie powinien jej pełnić..
Widać stąd, że zdecydowana większość mężczyzn postrzega siebie jako głowę rodziny i chce być tak postrzegana.
Czy to mężczyzna jest głową rodziny według chłopaków do 30 roku życia?
Nie - 0%
Niekoniecznie - 31.8%
Zdaniem ponad 68% mężczyzn w wieku do 30 lat, głową rodziny powinien być mężczyzna. Ponad 31% uważa, że nie jest to konieczne. Wśród najmłodszych uczestników ankiety nie ma nikogo, kto uważa, że mężczyzna nie powinien być głową rodziny.
Widać stąd, że mężczyźni w wieku do 30 lat zdecydowanie uważają się za pełniących rolę głowy rodziny. Tylko jedna trzecia twierdzi, że może tak być, ale nie musi.
Mężczyzna jako głowa rodziny według panów w wieku od 31 do 40 lat:
Nie - 1.4%
Niekoniecznie - 39.9%
Ponad 58% mężczyzn w wieku od 31 do 40 lat podziela pogląd, że mężczyzna powinien być głową rodziny. Ponad 39% nie uważa tego za konieczne. Ponad 1% nie postrzega mężczyzn w ten sposób.
Widać stąd, że w tej grupie wiekowej również większość mężczyzn uważa, że funkcja głowy rodziny powinna należeć do nich. Nieco więcej niż wśród młodszych kolegów, nie uważa że zawsze musi tak być.
Czy mężczyźni w wieku od 41 do 50 lat uważają się za głowę rodziny?
Nie - 3.7%
Niekoniecznie - 40.7%
Ponad 55% mężczyzn w wieku od 41 do 50 lat, rolę głowy rodziny przypisuje mężczyznom. Ponad 40% twierdzi, że głową rodziny nie zawsze musi być mężczyzna. Ponad 3% uważa, że nie powinien nią być.
Widać wyraźnie, że wśród czterdziestokilkulatków spada ilość przyznających mężczyźnie rolę głowy rodziny. Nadal jest ich ponad połowa, ale tych, którzy są przeciw jest ponad 3%.
Opinia panów 51 - 60 lat na temat męskiej roli w rodzinie:
Nie - 0%
Niekoniecznie - 54.2%
Ponad 54% mężczyzn w wieku od 51 do 60 lat, twierdzi, że pełnienie przez mężczyznę roli głowy rodziny nie jest konieczne. Ponad 45% uważa, że mężczyzna powinien pełnić taką rolę. Nikt w tej grupie nie twierdzi, że mężczyzna nie powinien być głową rodziny.
No i mamy przełom. Mężczyźni między 51 a 60 rokiem życia w większości uważają, że głową rodziny nie koniecznie musi być mężczyzna. Nieco mniej twierdzi, że powinien pełnić taką rolę.
Czy rola głowy rodziny należy do mężczyzny - zdanie panów w wieku 61 plus:
Nie - 3%
Niekoniecznie - 53.1%
Ponad 53% mężczyzn w wieku 61 plus nie uważa za konieczne pełnienie przez mężczyzny roli głowy rodziny. Ponad 43% twierdzi, że mężczyzna zobowiązany jest do pełnienia takiej roli. Ponad 3% uważa, że mężczyzna nie powinien być głową rodziny.
Wyniki podobne jak w poprzedniej grupie wiekowej, z przewagą poglądu, że mężczyzna może, ale nie musi być głową rodziny.
Podsumowanie:
Wyniki ankiety nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Zdecydowana większość mężczyzn niezależnie od wieku, postrzega siebie i innych przedstawicieli tej samej płci jako głowę rodziny. Przypisywanie mężczyznom owej roli jest nieco rzadsze u mężczyzn po czterdziestym, pięćdziesiątym i sześćdziesiątym roku życia. Nasuwa się wniosek, że wraz z wiekiem i doświadczeniem życiowym, mężczyźni przestają postrzegać siebie w ten sposób. Trochę to dziwi, bo spodziewaliśmy się, że to młodsi mężczyźni nie są tak przywiązani do tradycyjnego sposobu postrzegania męskiej roli w rodzinie. Tymczasem zmianą myślenia w tym zakresie wykazali się ci starsi…
Zobacz również:
Wspólne cele w związku według mężczyzn
Alfabet udanego związku
Z jakimi kobietami trudno jest żyć